Pod tym obco brzmiącym terminem kryje się profesjonalna pomoc podczas porodu. Oczywiście nie chodzi tu o personel medyczny ani położną a kogoś, kto jest niejako łącznikiem pomiędzy lekarzem i położną a przyszłymi rodzicami.

Reklama

Doula to nowy zawód, który w Polsce dopiero raczkuje. Pomysł na takie rozwiązanie przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Skandynawii i nieustannie zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Doula (z greckiego "kobieta, która służy") to osoba profesjonalnie zajmująca się pomocą podczas porodu. Zawód ten wypełnia niejako lukę pomiędzy matką i jej partnerem a personelem medycznym. Choć przy tej definicji mogą nasuwać się skojarzenia z położną, pomiędzy nią a doulą istnieje jednak pewna różnica. Położna znajduje się bardziej po stronie personelu medycznego i zazwyczaj opiekuje się kilkoma kobietami w jednym czasie, podczas, gdy doula ma w danej chwili jedną kobietę pod opieką i nie opuszcza jej przez cały czas trwania poród. Ponadto położna musi mieć wykształcenie medyczne, doula zaś powinna posiadać niezbędną wiedzę z kilku dziedzin.

Doula nie wyklucza oczywiście udziału w porodzie partnera kobiety, wręcz przeciwnie, wspiera również i jego, tłumaczy, pomaga radzić sobie z negatywnymi emocjami i ułatwia udział w porodzie.

Jak wygląda praca douli

Doula może rozpocząć swoją pracę z kobietą już we wczesnym etapie ciąży. Ważne jest aby miedzy paniami nawiązała się więź emocjonalna i zaufanie. Doula dzięki swojej wiedzy z zakresu ginekologi, anatomii i psychologi przez cały czas służy kobiecie radą i wsparciem, wyjaśnia jej wątpliwości, odpowiada na pytania. Najważniejsza rola douli to towarzyszenie podczas porodu. Pomaga radzić sobie ze skurczami, wspiera emocjonalnie, uspokaja, informuje i często pośredniczy w komunikacji pomiędzy kobietą a personelem medycznym. Doula towarzyszy matce również w pierwszych dniach po porodzie. Pomaga oswoić się z nową rolą, pokazuje jak opiekować się dzieckiem, daje cenne wskazówki i pomaga w codziennych czynnościach przy maluchu.

Amerykańscy naukowcy udowodnili już, że dzięki obecności douli skraca się czas porodu, rodząca kobieta lepiej znosi skurcze i rzadziej sięga po środki przeciwbólowe. Po porodzie natomiast, świeżo upieczona mama, która korzystała z pomocy douli czuje się lepiej w roli matki i rzadziej boryka się z problemami z karmieniem piersią.

Gdzie znaleźć doulę?

W Polsce zawód douli dopiero raczkuje. Od 2009 roku z inicjatywy Fundacji Rodzić po Ludzku odbywają się szkolenia dla osób pragnących zostać doulą. Na stronach takich, jak www.doulaservice.pl, www.doula.waw.pl i www.doula.pl można znaleźć organizacje skupiające kobiety zajmujące się tym fachem w Polsce.