Chcesz zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które może powodować nowotwory skóry? Zapewne sięgasz po kosmetyki z filtrami UV. Uważaj, mogą one zaszkodzić zamiast pomóc. Niektóre z filtrów UV mają bowiem szkodliwe właściwości i mogą powodować raka, zamiast mu zapobiegać… Udowodnili to naukowcy.

Reklama

Szkodliwą substancją, o której mowa, jest jden z filtrów mineralnych, tlenek cynku (ZnO).

Substancja ta, normalnie bezpieczna, pod wpływem promieniowania słonecznego podlega przemianom chemicznym. Ich efektem może być powstanie rodników.

Szkodliwe działanie tlenku cynku udowodnił Dr Yinfa Ma z Missouri University of Science and Technology w eksperymencie, o którym doniósł serwis Kopalnia Wiedzy. Naukowiec wykazał, że pod wpływem ZnO, wystawionego na promienie UV, ludzkie komórki podlegały szybkiej degeneracji. Po 12 godzinach unicestwieniu ulegało aż 90 procent z nich!

Odkrycie nie oznacza, że nie lepiej unikać wszystkich filtrów UV. Intensywne opalanie i wystawianie nie chronionej niczym skóry na pełne słońce może się źle skończyć. Warto jednak rozważnie wybierać kosmetyki do opalania i czytać skład owych preparatów – informacje są zawsze podane na opakowaniu kosmetyku.