Klasyfikację typów skóry w zależności od ilości zawartej w niej melatoniny stworzył w 1975 dr Thomas Fitzpatrick, dermatolog z Harvard Medical School. Jest ona oparta na obserwacji reakcji skórnych po pierwszej w danym roku 30-minutowej ekspozycji na intensywne (w południe) światło słoneczne.

Reklama

1. Fototyp celtycki

Cechy charakterystyczne: bardzo blada skóra, często pokryta piegami; włosy blond lub rude; oczy bardzo jasne: jasnoniebieskie lub zielone.

Reakcja na działanie promieni słonecznych: rumień, nawet po bardzo krótkiej ekspozycji na słońce, wysoka skłonność do poparzeń, brak opalenizny (brak pigmentacji).

Środki ostrożności przy opalaniu i zalecane kosmetyki: bezwzględne unikanie solarium, a przy ewentualnej ekspozycji na słońce bardzo wysoka ochrona - kosmetyki z tzw. sun blockerem.

2. Fototyp północnoeuropejski

Cechy charakterystyczne: jasna karnacja ze skłonnością do występowania piegów; oczy są zwykle niebieskie, zielone lub szare; włosy w odcieniu jasnego lub ciemnego blondu.

Reakcja na działanie promieni słonecznych: zaczerwienienia i skłonność do poparzeń; opalenizna słabo widoczna, o brzoskwiniowym odcieniu.

Środki ostrożności przy opalaniu i zalecane kosmetyki: bardzo ostrożne dawkowanie kąpieli słoneczne, aby uniknąć poparzeń. Zalecany filtr: SPF 15-30 (w pierwszych dniach opalania wyższy, potem można obniżyć wartość do SPF 15).

3. Fototyp środkowoeuropejski

Cechy charakterystyczne: karnacja lekko śniada; włosy w odcieniu ciemnego blond lub brązowe; oczy szare, piwne i brązowe, też niebieskie.

Reakcja na działanie promieni słonecznych: sporadyczne poparzenia, opalenizna widoczna i pogłębiająca się, o jasnobrązowym odcieniu.

Środki ostrożności przy opalaniu i zalecane kosmetyki: brak przeciwwskazań do kąpieli słonecznych. Zalecany faktor ochronny: 6-15 (zaczynamy od wyższej wartości i w miarę uzyskiwania opalenizny stosujemy słabszą ochronę).

4. Fototyp południowoeuropejski

Cechy charakterystyczne: karnacja typowo śniada; włosy naturalnie ciemne; oczy w kolorze intensywnego brązu.

Reklama

Reakcja na działanie promieni słonecznych: brak skłonności do oparzeń, opalenizna ciemnobrązowa.

Środki ostrożności przy opalaniu i zalecane kosmetyki: brak przeciwwskazań do kąpieli słonecznych. Zalecany faktor ochronny: 4-10.

5. Fototyp właściwy dla przedstawicieli rasy żółtej i mieszkańców krajów arabskich

Cechy charakterystyczne: skóra z natury ciemna, włosy ciemnobrązowe lub czarne, oczy ciemne.

Reakcja na działanie promieni słonecznych: brak oparzeń, opalenizna niewidoczna ze względu na naturalny ciemny kolor skóry.

6. Fototyp charakterystyczny dla czarnoskórych mieszkańców Afryki i innych kontynentów

Cechy charakterystyczne: czarna skóra, czarne włosy.

Reakcja na działanie promieni słonecznych: brak oparzeń, opalenizna niewidoczna ze względu na naturalny ciemny kolor skóry.