Nasza cera powoli nabiera ciepłego kolorytu, a dłuższy dzień nastraja pozytywnie. Jednakże należy pamiętać, że dobroczynne promienie słońca, w połączeniu z innymi czynnikami zewnętrznymi, mogą także spowodować niekorzystne zmiany w naszej skórze. Dlatego latem powinniśmy szczególnie chronić naszą skórę i korzystać ze słońca z umiarem.

Reklama

Podstawową i oczywistą zasadą pielęgnacji skóry twarzy podczas urlopu jest ochrona przed słońcem za pomocą produktów z filtrami UV, ale także nie przeciążanie skóry, czyli stosowanie kosmetyków o lekkich konsystencjach. Warto pamiętać, że kremy z filtrami nie mają na celu całkowitego ograniczenia opalenizny - dobierając odpowiedni rodzaj filtra do karnacji skóry możemy uzyskać ładniejszą i dłużej utrzymującą się opaleniznę. Filtr powoduje, że skóra opala się nieco wolniej i dzięki temu lepiej „wysyca się” opalenizną. Prawidłowo aplikując kremy ochronne, nie poparzymy się, skóra nie będzie piekła, nie zrobi się czerwona, a będzie ładnie opalona.

Rodzaj produktów pielęgnacyjnych należy również dostosować do rodzaju cery. W przypadku skóry mieszanej, skłonnej do przetłuszczania - stosujemy lekkie kremy, w przypadku cery suchej używamy kosmetyków bogatszych i o nieco cięższej konsystencji. Osoby ze skórą mieszaną, które zauważają przesuszenie na policzkach i pod oczami, mogą również sięgnąć po bardziej treściwe formuły i aplikować je na te partie twarzy, które wymagają szczególnego nawilżenia. Idealne są też preparaty, które równocześnie mają działanie koloryzujące - dzięki nim możemy zrezygnować z cięższego podkładu. Na rynku dostępne są również specjalne produkty ochronne, przeznaczone dla skóry dojrzałej, zawierające w swoim składzie substancje o działaniu przeciwzmarszczkowym, mocno nawilżające skórę i wzmagające jej elastyczność.

Zarówno kremy nawilżające z filtrem, jak kojące maseczki regenerujące bądź nawilżające, stanowią podstawę pielęgnacji. Oprócz masek, warto sięgnąć po preparaty ściągające i oczyszczające, zwłaszcza przy cerze mieszanej i tłustej, kiedy strefa T wydziela nadmiar sebum, a pory pod wpływem gorąca wydają się większe niż zwykle. Pamiętajmy także o częstym złuszczaniu suchego naskórka, stosując delikatne peelingi do twarzy.

Latem warto szczególnie zwrócić uwagę na pielęgnację skóry wokół oczu za pomocą kremu zawierającego filtry UV oraz antyutleniacze, np. wit. E, C i A i flawonoidy roślinne.
Niezależnie od wieku, spacer i ruch na świeżym powietrzu, ze skórą dobrze chronioną kremem z odpowiednim filtrem, jest korzystny dla wszystkich. Cera nabiera ładniejszego kolorytu, jest lepiej ukrwiona i znikają objawy zmęczenia.

Czy wiesz, że…?

Reklama

• Chociaż cera normalna w miarę dobrze chroni się przed czynnikami środowiskowymi, jednak pod ich niekorzystnym wpływem może odwodnić się i przez to stać się bardziej wrażliwa.

• Nasza skóra ma własne mechanizmy chroniące ja przed szkodliwym wpływem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Należy do nich przede wszystkim pogrubienie naskórka oraz wzmożona produkcja melaniny przez melanocyty. Gromadzenie się tego barwnika powoduje brązowe zabarwienie skóry – opaleniznę, a równocześnie stanowi naturalny filtr, chroniący DNA komórek przed niekorzystnym działaniem promieniowania ultrafioletowego, zabezpiecza przed fotostarzeniem, powstrzymuje tworzenie wolnych rodników. Pogrubiały naskórek tworzy barierę mechaniczną, dzięki której mniej promieniowania UV dociera do skóry.