Z oparzeniem słonecznym nie ma żartów. Pozornie niegroźne zaczerwienienie migiem może przemienić się w ogniście czerwone zmiany, które piekielnie pieką. A po nich bolące rany i nawet blizny. Dlatego działaj szybko, gdy tylko zaobserwujesz pierwsze objawy oparzenia słonecznego.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Nie wolno czekać, aż dolegliwości same miną. Bo nie miną, a jedynie się zaognią.

Poparzenia słoneczne nie jest poważne? Wypróbuj DOMOWE SPOSOBY NA OPARZENIA SŁONECZNE.

Zacznij od kojącego prysznica. Woda nie może być lodowata, a nawet zimna, bo skóra jest gorąca i taka różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Najpierw więc polej się letnim strumieniem, a następnie chłodnym. Taki prysznic powinien trwać co najmniej 10 minut.

Reklama

Zrób zimne okłady, wykorzystując np. schłodzone woreczki żelowe albo mrożonki owinięte w ścierkę.

Dobre efekty lecznicze przy lekkich oparzeniach słonecznych daje babciny sposób - okłady z chłodnego mleka, kefiru lub jogurtu naturalnego. One nie tylko koją poparzenia, ale i świetnie nawilżają podrażnioną skórę.

Reklama

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne to za mało? Zastosuj na oparzenia PREPARATY DOSTĘPNE W APTECE.

Na oparzenia słoneczne dobre są mleczka, balsamy czy pianki z dodatkiem alantoiny, lanoliny, D-pantenolu, kwasu hialuronowego oraz witaminy E. Nawilżają i pobudzają procesy naprawcze w skórze.

Natomiast specjalne preparaty chłodzące (tj. żel w aerozolu Termcool lub Termi żel) zadziałają kojąco i przeciwbólowo, a dodatkowo wspomogą regenerację skóry.

Świetne rezultaty przy leczeniu oparzenia słonecznego uzyskasz, spryskując ciało wodą termalną w spray'u (np. Avene, Vichy). Łagodzi oparzenie oraz silnie nawilża i odżywia skórę.

Poza tym możesz wypróbować chłodne okłady z kwasu borowego albo ekstrakty roślinne z cebuli i czosnku (np. Extrall z cebulą lekarską, Alliogel z wyciągiem z czosnku) o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Te naturalne preparaty można bezpiecznie stosować u dzieci.

Uwaga! Oparzenie słoneczne może silnie boleć. Aby załagodzić ból, sięgnij po środki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Jeśli ból nie ustępuje, a nawet nasila się, jak najszybciej udaj si do lekarza. Potrzebujesz fachowej pomocy.

Zawiodły wszystkie sposoby? Potrzebna ci POMOC LEKARZA.

W przypadku poważnego oparzenia słonecznego wizyta u lekarza potrzebna jest od razu, bez stosowania domowych metod leczenia.

Idź do lekarza z oparzeniem słonecznym, jeśli masz gorączkę, gorsze samopoczucie, nudności, a nawet na chwilę tracisz przytomność. Albo gdy na poparzonej skórze zaobserwujesz rozległe pęcherze.

W przypadku poparzeń 2. konieczne jest leczenie specjalistyczne. Wykorzystuje się np. preparaty zawierające substancje przyspieszające ziarnikowanie skóry oraz potęgują pracę komórek odtwarzających naskórek. Konieczne jest również zastosowanie maści steroidowych oraz leków zabezpieczających przed nadkażeniem bakteryjnym.