Kiedy zawartość wody w organizmie spada poniżej poziomu, jaki jest niezbędny do funkcjonowania wszystkich organów, mówimy o odwodnieniu. To bardzo poważny stan. Zwykle dopada nas po uciążliwej biegunce, wymiotach, wysokiej gorączce albo gdy nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości płynów podczas wysiłku fizycznego lub upałów.

Reklama

Jak zapobiec odwodnieniu?

Recepta jest prosta - sięgaj po wodę.

Eksperci tłumaczą, że należy pić wodę według własnego zapotrzebowania. Zależy ono m.in. od masy ciała, wieku, diety, stopnia aktywności i ewentualnych chorób. Zdecydowanie więcej wody powinny pić kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Przyjmuje się, że latem zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Nawet jeśli niewiele się ruszasz, powinieneś pić minimum trzy litry wody na dobę.

Najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Słodzone napoje, zwłaszcza gazowane, spotęgują pragnienie i dostarczą „pustych kalorii”. Latem warto jeść też sporo owoców i warzyw oraz płynnych posiłków – to też doskonałe źródło niezbędnych płynów.

Jakie są objawy odwodnienia?

Pierwsze symptomy odwodnienia możesz przegapić. Ale po odczuciu silnego pragnienia pojawią się wyraźne alarmujące objawy, tj.:

- suchość w ustach, mniej śliny, spierzchnięte wargi;

- osłabienie, a nawet zawroty głowy i zaburzenia widzenia;

- uciążliwy ból głowy;

- zaparcia;

- oddawanie mniejszej ilości moczu (o ciemnym zabarwieniu), a nawet bezmocz;

- przyspieszony oddech;

- podwyższona temperatura;

- senność i utrata świadomości;

Reklama

- skurcze i bóle mięśni;

- po uszczypnięciu i puszczeniu skóry jej powierzchnia wolno będzie się wyrównywa, co świadczy o utracie elastyczności.

Uwaga! W przypadku niemowląt i małych dzieci warto kontrolować oddawanie moczu. Jeśli dziecko w ciągu dnia nie zmoczyło pieluszki przez dłużej niż trzy godziny, to znak, że może być odwodnione. Wyraźnym sygnałem odwodnienia jest również zapadnięte ciemiączko oraz wiotkie ciało.

Na czym polega leczenie odwodnienia?

Oczywiście, niezbędne jest picie wody. Aby zatrzymać ją w organizmie na dłużej, lekarze zalecają niewielkie słone przekąski. Lepiej unika stałych pokarmów, a jeść płynne, tj. zupa czy ugotowany na wodzie ryż.

Skutecznie działają specjalne preparaty nawadniające do kupienia w aptece. A w skrajnych przypadkach odwodniony pacjent dostaje „kroplówkę”, czyli dożylnie wodę z elektrolitami, by wyrównać w organizmie zaburzenia wodno-elektrolitowe.