Promieniowanie UV bez problemu dociera do oczu. Szczególnie bezlitosne dla wzroku jestpromieniowanie UVB. Jego szkodliwe działanie wywołuje m.in. pieczenie oczu, zaczerwienienie oczu, nadmierne łzawienie oczu oraz uczucie piasku pod powiekami.

Reklama

Najlepiej dla oczu byłoby, gdybyś unikał nadmiernej ekspozycji na słońce. Ale to latem dość trudne do spełnienia. Dlatego zadbaj o dobre okulary przeciwsłoneczne.

Dobre okulary przeciwsłoneczne kupisz np. u optyka lub w sklepie sportowym. Raczej nie decyduj się na te z bazaru po 5 zł, bo ich jakość może być wątpliwa (to nic że mają naklejki zapewniające o ochronie przeciwko UV).

Szkła okularów przeciwsłonecznych powinny mieć specjalne filtry (potwierdzone certyfikatem lub atestem), pochłaniające ultrafiolet. O jakości szkieł nie świadczy ich barwa. Okuliści zalecają okulary niezbyt mocno przyciemniane, np. brązowe lub szare, bo przy intensywnych kolorach, tj. czerwony albo czarnych wzrok szybko się męczy.

Zwróć uwagę na oprawki okularów. Dobrze, gdy są zabudowane także z boków, by nie przenikało tamtędy słońce.

Uwaga! Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniego filtru UV szkodzą bardziej oczom, niż gdyby ich w ogóle nie było. Dlaczego? Otóż powodują rozszerzenie źrenic, przez które do wnętrza oka dociera więcej promieni UV, a tego następstwem jest uszkodzenie tkanki oka.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>