Bardzo prosty (czyżby?) QUIZ wiedzy finansowej

wróć do quizu
  • ~ela
    (2019-06-09 12:44)
    Tu nie było założenia, że chodzi o finanse w Polsce.
  • ~inzinjer
    (2019-02-06 20:39)
    26/27 nieźle jak na inżyniera :-)
  • ~bankster
    (2018-03-29 23:34)
    27/27. Ustawa określa podanie RRSO i całkowitych kosztów kredytu (CKK) o ile znane są kredytodawcy i są konieczne do zwarcia umowy. Jest tutaj kilka problemów. Przykład 10 banków ma RRSO np.10%, który bank wybrać? W przypadku CKK mają tą zaletę, że koszty muszą być wyszczególnione wraz z wartościami. W praktyce kredytobiorcy odnoszą właśnie CKK do miesięcznych wydatków w najprostszym ujęciu dzieląc przez okres kredytowania. Klienta interesuje (prosta psychologia) raczej wartość czyli ile oddam a nie jakaś stopa procentowa! RRSO jest tylko pewną idealizacją świata i jest mało praktyczna. RRSO ma celu określenia stałej procentowej w ujęciu rocznym. Pierwszy RRSO to problem doliczania kosztów czy w racie czy spłata opłat z kredytu czy rozdzielić. Można sobie manipulować trochę i kosztami wychodzić na oczekiwane RRSO. Kolejna rzecz to, kategorie kosztowe. Bank dolicza marżę, opłaty przygotowawcze, prowizje, ubezpieczenie czy opłaty za prowadzenie konta istotne przy CKK. Z kolei dodatkowe ubezpieczenie w trakcie, opłata członkowska w SKOKach, taksy notarialne, wyceny, ustanowienie innych zabezpieczeń i zaczyna się robić nieco ciekawej, bo w RRSO nie koniecznie muszą się znaleźć, a bank z dobrej woli może poinformować o ich istnieniu np. w ogólnym regulaminie, którego i tak nie przeczytasz do momentu windykacji. Ważnym aspektem są również płacone odsetki ujęte w CKK, pomimo, że klient na ogół ma ratę stałą, a sama rata jest uwzględniona, jako przepływ RRSO, stopy banków są indeksowane WIBOR1m/3m/6m czyli zmienia się relacja kapitał odsetki do spłaty . Bank musi się zabezpieczyć się ryzykiem kursowym i tutaj może być kolejny koszt np. podwyższenie wszystkim klientom opłat za prowadzenie konta (nie musi być w RRSO) ! RRSO ma na celu odnieść do rocznego okresu, jednakże na ogół w bankach nie ma problemu na przedstawieniu oferty konkurencji na rządnych parametrach i porównanie z CKK . Na koniec paradoks. Oczywiście ciekawym aspektem jest zaniżanie rat przez doradców poprzez wydłużanie okresów spłaty, dzięki czemu klient płaci ratę w ujęciu miesięczny mniejszą, tak żeby zmieścić się w DTI, dzięki czemu koszty i RRSO rosną, krótko klient ma to wszystko gdzieś.
  • ~xyz
    (2017-12-21 20:52)
    24/27 Pytanie 4 bzdura- całkowity koszt pożyczki na 1 rok 5000 zł, na 10 lat 5100zł:) Pytanie 10 bzdura- kredyty hipoteczne z oprocentowaniem stałym- mają stałe oprocentowanie ustalane na kilka lat, w przypadku obniżenia stóp procentowych też banki musiały często zmniejszać oprocentowanie kredytów o stałym oprocentowani
  • ~ili
    (2017-12-19 09:01)
    Pyt. 25 - obie odpowiedzi błędnie, bo ani nie zapraszam wszystkich, ani nie klikam w załączone linki!
  • ~dator
    (2017-12-13 15:23)
    kto wymyślił że poduszka finansowa ma być akurat takiej wysokości?
  • ~Dev
    (2017-11-02 17:44)
    Wypełniłem 21 pytań, robiłem co innego przez ok. 1h, wróciłem do quizu, na wszystkie pozostałe pytania do końca odpowiedziałem poprawnie, dostałem wynik 6/27 :D Sprawdziłem poprawne odpowiedzi i wszystkie (no może poza jednym, już nie pamiętam co zaznaczyłem) poprzednie miałem prawidłowe... Chyba wasi developerzy nie umieją w ciasteczka/sesje :)
  • ~obywatel
    (2017-10-31 07:29)
    Krajowa MAFIA Sądownicza ,w postaci skorumpowanych stronniczych sędziów ,daje nam Polakom do zrozumienia ,że to ona będzie rządzić a nie jakiś tam rząd Polski będzie im dyktował warunki , tego jeszcze nie było to dziadostwo ,chamstwo ,butnośc i arogancja ,to cechy skorumpowanych psedosędziów , którzy czują sie pierwszymi ponad władzą , dziękujemy panie prezydencje ,pan poparł tą mafie
  • ~ewa koby
    (2017-10-28 18:07)
    ewa koby to quiz niewiedzy finansowej o ktorej ngdy sie nie dowiez to tylko sprawdzanie twojej abberacji syjonistow izraela
  • ~lill
    (2017-10-17 12:17)
    dlaczego mój wynik to 16 /27 skoro wszystkie prawidłowe odpowiedzi sia moje ?
  • ~Autor 27
    (2017-10-12 15:12)
    Dla osób zajmujących na co dzień finansami takie testy i pytania w nich zawarte są śmieszne. Osobiście uważam, że świadomość większości społeczeństwa na temat kredytów, oszczędności i pozostałych tematów związanych z finansami jest na bardzo niskim poziomie a wyniki testów to potwierdzają.
  • ~ololoj
    (2017-10-12 07:21)
    nasz poprzedni rzad zul na kredyt jeszcze do tego pozwalal panstwo okradac....
  • ~Jerzy
    (2017-10-11 22:05)
    Łatwe 26/27
  • ~Wujek Szwejk
    (2017-10-11 22:01)
    Po co w ogóle takim bzdetbym testem się zajmowac i tracić na niego czas jak... nei żyje się na kderty i nie pożycza od złodziejskich banków kasy? :D
  • ~tomek 2
    (2017-10-11 19:37)
    W ostatnim pytaniu powinno być dopisane ze od zysku z lokaty należny się podatek belki. Nikt nie zaliczy 100%
  • ~Jakiś Ja
    (2017-10-11 19:09)
    Zgadzam się z RRSO, brak szczegółów dotyczących okresu.27 uwzględnia "belkę".
  • ~Lucy G.
    (2017-10-11 19:04)
    Nigdy nie brałam pożyczek i nie mam zamiaru. Uważam że życie na kredyt jest mniej interesujące.
  • ~Tomek
    (2017-10-11 18:31)
    1.W pytaniu "4"odpowiedź to porównanie RRSO a nie całkowitego kosztu pożyczki. Jest tak, bo nie podano, że porównujemy pożyczki na taki sam okres ! 2. W pytaniu "27" wypadałoby wyjaśnić dlaczego prawidłowa odpowiedź to 1024,3 a nie 1030.
  • ~40
    (2017-10-11 18:27)
    źle sformułowane pytanie 23 - zawsze przyjąłem za zwykle i to jest prawda.

Może zainteresować Cię też: