• POLSCY NAUKOWCY DRUKUJĄ TRÓJWYMIAROWE MODELE KOŚCI
  Nowoczesne technologie oddają nieocenione usługi w służbie zdrowia. Także polskiej. Łódzka firma Bionanopark od kilkunastu lat specjalizuje się w drukowaniu modeli kości na drukarkach 3D. Idealnie odwzorowane elementy kośćca pozwalają na stworzenie perfekcyjnie dopasowanych implantów, które potem chirurdzy wszczepiają pacjentom. Dzięki trójwymiarowym wydrukom można zrekonstruować praktycznie każdą kość – od części stawów po fragmenty twarzoczaszki.
 • Filmy 3D nie są szkodliwe dla narządu wzroku, jeśli oglądamy je w umiarkowanym stopniu
  Okuliści są podzieleni. Czy oglądanie trójwymiarowych filmów w kinie szkodzi na wzrok, czy szkodliwe są tylko te oglądane na smartfonach? I czy na pewno filmy 3D powinny oglądać dzieci?
 • Oglądanie filmów 3D może powodować ból oczu i głowy
  Okazuje się, że trójwymiarowa technologia nie jest przeznaczona dla wszystkich. Migreny, ból oczu, w najlepszym wypadku rozmazany obraz - wszystkie te objawy mogą wiązać się z oglądaniem obrazów w formacie 3D.
 • Jedne okulary 3D by wszystko oglądać
  Porozumienie gigantów ma ułatwić oglądanie telewizji 3D. Do tej pory telewizory działały tylko z okularami dołączonymi od producenta. Teraz ma się to zmienić. I okulary pozwolą oglądać trójwymiarowe filmy na ekranie sprzętu konkurencyjnego producenta.
 • Zeskanowanie ciała człowieka w trójwymiarze jest zdecydowanie lepsze od badania rentgenowskiego
  Polskim lekarzom należą się gratulacje. Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali system, który pozwala na zeskanowanie ciała człowieka w trójwymiarze. Dzięki temu będą mogli monitorować na przykład, jak przebiega leczenie po operacjach.
 • Kina wchodzą w trójwymiar
  Polskie kina wydają miliony złotych na technologię trójwymiarową. I to jedyne miejsca, w których będziemy oglądać produkcje 3D. Kanały telewizyjne nie kwapią się bowiem w inwestycje, które pozwolą oglądać trzy wymiary na ekranach telewizorów.