• Okrągły stół przed ECS w Gdańsku
  Przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku stanął okrągły stół wykonany na specjalne zamówienie na 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Mebel, przy którym może usiąść około stu osób, będzie przestrzenią do wielu rocznicowych zdarzeń, w tym warsztatów i debat.
 • Janusz Piechociński w Sejmie, 1995 r.
  "Wybory 4 czerwca są symbolem, ale do tego, co się wydarzyło potem dorastaliśmy powoli. Byliśmy krajem bez technologii, kapitału, wyniszczonym sankcjami nałożonymi przez USA po 1981 r. Byliśmy też naiwni, bez doświadczenia. Przyjeżdżał do nas Zachód i bajki opowiadał. A my pierwsze prywatyzacje robiliśmy w totalnie nieprzemyślany sposób" - mówi Janusz Piechociński, były wicepremier, minister gospodarki i prezes PSL, oraz poseł m.in. Sejmu I kadencji.   
 • Paweł Kukiz podczas koncertu w 1997 roku
  "Deszcz anemiczny zamiast oczyścić, rozmazał tylko zaschnięte brudy. Flagi zmoczone zawisły ponuro. Białe zlepiło się z czerwonym. Białe zlepiło się z czerwonym nie dając w zamian innej barwy. I cisza. I żadnej nadziei na burzę" - cytuje nam słowa swojej piosenki Paweł Kukiz. Przekonuje, że rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r. nie jest dla niego powodem do radości. Co, w takim razie, nim jest?
 • Aleksandra Dulkiewicz
  Prezydent elekt Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że nie "może być spokojna o przyszłość ECS, kiedy jeden z trzech głównych jego organizatorów, czyli minister kultury i dziedzictwa narodowego postępuje tak, jak postępuje". "Natomiast wierzę, że przyjdzie opamiętanie" - powiedziała na antenie TOK.FM.
 • Krzysztof Ziemiec w "Wiadomościach" TVP
  Rocznice w Polsce to dla elit politycznych ciągłe utrapienie. Większość dat, jak np. 3 Maja jest tak uniwersalna, że muszą je wspólnie obchodzić rządzący oraz opozycja. Cierpiąc przy tym niepomierne katusze. Rocznice przypominają bowiem, choć przez jeden dzień, że nadal istnieje coś, co łączy ze sobą Polaków. Tymczasem politycy dobrze wiedzą, że najskuteczniej pozyskuje się lojalności wyborców radykalizując konflikty i pogłębiając polaryzację między wrogimi obozami.
 • Prezydent Bronisław Komorowski oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama
  Wizyta Baracka Obamy w Polsce zdominowała pierwsze strony największych niemieckich gazet. Przypominając o przypadającej dziś rocznicy wyborów czerwcowych, komentatorzy za Odrą piszą o przełomowym punkcie w historii i o początku końca komunizmu.
 • Joanna Szczepkowska ogłasza koniec komunizmu
  Miały kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego i narodzin III Rzeczypospolitej. 24 lata temu odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Kierowana przez Lecha Wałęsę "Solidarność" odniosła w nich spektakularne zwycięstwo.