• Paweł Mucha
  Dzielenie Polaków to pewna maniera, którą szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk postanowił realizować i robi to już od dłuższego czasu - ocenił w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jego zdaniem niektóre wystąpienia cały czas wynikają z frustracji po przegranych wyborach.
 • Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski
  Bilans ostatniego 30-lecia jest dla mnie jednoznacznie dodatni w każdym obszarze, (...) ale musimy mieć świadomość, że jeszcze nie ma końca polskiej drogi i reformy - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek w Gdańsku wziął udział w debacie "30 lat polskiej demokracji".
 • Plakaty i druki ulotne na wystawie Od oporu do wyboru
  W końcu lat osiemdziesiątych mieliśmy informacje, w którą stronę to idzie; jakbyśmy przetrzymali jeszcze rok, komuna musiałaby oddać władzę bezwarunkowo – mówi PAP Andrzej Kołodziej, w sierpniu 1980 r. wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku, potem działacz „Solidarności Walczącej”; w roku 1988 wraz z Kornelem Morawieckim podstępem zmuszony do wyjazdu z kraju.
 • Wystawa fotografii 1989. Musimy wygrać!
  Od felietonu wolę komentarz, logiczny, umotywowany, czasem powołujący się na konkretne dane. Tymczasem jeśli mam się podzielić uwagami na temat transformacji po roku 1989 w tak krótkim tekście, jestem skazany na impresje, więc na felietonowy ton. Spróbuję.
 • Jan Paweł II
  Stołeczni radni głosami Koalicji Obywatelskiej przyjęli stanowisko ws. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Wcześniej odrzucili podobną propozycję PiS, która jednocześnie upamiętniała 40. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w ojczyźnie.
 • Tomasz Lis
  "Kilkadziesiąt kilometrów za Warszawą są ludzie, którzy od lat nie widzieli innego przekazu poza tym, co serwują media rządowe. W ich przypadku paski TVP Info zrobiły robotę. Są niczym kije bejsbolowe. Dokumentne zawłaszczenie mediów publicznych czyni ideę wolnych wyborów szalenie dyskusyjną, bo nie trzeba fałszować głosowania, jeśli fałszuje się świadomość, z jaką ludzie podejmują decyzje" - mówi dziennik.pl Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweek Polska", autor wydanej niedawno książki o Pawle Adamowiczu "Umrzeć za Gdańsk".  
 • Janusz Piechociński w Sejmie, 1995 r.
  "Wybory 4 czerwca są symbolem, ale do tego, co się wydarzyło potem dorastaliśmy powoli. Byliśmy krajem bez technologii, kapitału, wyniszczonym sankcjami nałożonymi przez USA po 1981 r. Byliśmy też naiwni, bez doświadczenia. Przyjeżdżał do nas Zachód i bajki opowiadał. A my pierwsze prywatyzacje robiliśmy w totalnie nieprzemyślany sposób" - mówi Janusz Piechociński, były wicepremier, minister gospodarki i prezes PSL, oraz poseł m.in. Sejmu I kadencji.   
 • Paweł Kukiz podczas koncertu w 1997 roku
  "Deszcz anemiczny zamiast oczyścić, rozmazał tylko zaschnięte brudy. Flagi zmoczone zawisły ponuro. Białe zlepiło się z czerwonym. Białe zlepiło się z czerwonym nie dając w zamian innej barwy. I cisza. I żadnej nadziei na burzę" - cytuje nam słowa swojej piosenki Paweł Kukiz. Przekonuje, że rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r. nie jest dla niego powodem do radości. Co, w takim razie, nim jest?
 • Katarzyna Lubnauer, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Marek Edelman
  30 lat temu pensja jej przyszłego męża na uczelni wynosiła, w przeliczeniu, 12 dol. Oglądała w domu dziennik telewizyjny, w którym Joanna Szczepkowska mówiła o końcu komunizmu. "Ani ja, ani moi bliscy nie potrafiliśmy sobie wyobrazić tego, co się wydarzy po czerwcowych wyborach" - wspomina Katarzyna Lubnauer. Obserwowała z nadzieją narodziny wolnej Polski. "Zawaliliśmy jedno: nie zadbaliśmy o swoje miejsce w historii".
 • Prezes IPN Łukasz Kamiński
  "Bo z tym komunizmem w Polsce jest tak, że go nie ma, ale jest. System zbankrutował, ale pozostałości są. Jednak świętem państwowym powinien być 31 sierpnia, czyli rocznica podpisania Porozumień Gdańskich" – powiedział na łamach Rzeczpospolitej, Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.