Agencja Japan Rating & Investment Info podwyższyła rating Polski z "A-" z perspektywą stabilną do "A" z perspektywą stabilną - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra finansów Paweł Jurek.
Agencja Moody's nie obniżyła w poniedziałek prognoz wzrostu PKB dla Polski i podtrzymała wcześniejsze szacunki - poinformowały służby prasowe agencji. Wyjaśniono, że poprzednia informacja - o obniżce prognoz - wynikała z błędnych danych zawartych w raporcie Moody's z 17 czerwca.
Agencja ratingowa Moody's podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2018 r. do 3,1 proc. rdr. z 2,8 proc. szacowanych w styczniu - napisano w raporcie z 25 kwietnia. Agencja szacuje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2017 r. i 2018 r. wyniesie 3,0 proc. PKB vs. poprzednie szacunki, odpowiednio: 3,2 proc. PKB i 2,8 proc. PKB.
Agencja ratingowa Moody's podwyższyła szacunek PKB Polski na 2017 r. do 3,2 proc. rok do roku z 2,9 proc. rdr prognozowanych w styczniu - wynika z poniedziałkowego raportu agencji. Agencja oceniła, iż perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce się poprawiły.
Agencja Standard & Poor's utrzymała rating Polski na poziomie BBB plus, perspektywa została podniesiona w górę z negatywnej do stabilnej - poinformowała agencja w komunikacie.
Przez ostatnie miesiące miała miejsce szeroka dyskusja
na temat ratingów. W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele mitów
dotyczących ogólnych przyczyn weryfikacji wiarygodności kredytowej danego
kraju, a także przyszłych działań agencji ratingowych oraz ich hipotetycznego
wpływu na gospodarkę. Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl przedstawia te, które
występowały najczęściej.
Rezolucja europarlamentu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego to niewątpliwie cios w wizerunek Polski. Jednak światowi inwestorzy nie patrzą na zmiany ustrojowe – dla nich liczy się rachunek zysków i strat. A ten bardziej zależy od stanu finansów publicznych.
W ocenie agencji Standard&Poor's zdolność polskiego sektora prywatnego do obsługi
długu denominowanego w walucie obcej może ulec osłabieniu jeżeli
perspektywy gospodarcze będą słabnąć, a polski złoty ulegał będzie
dalszej deprecjacji.
Ta obniżka jest zaskakująca. Argumentacja była wyłącznie polityczna, nie
było ekonomicznej. Standard & Poor’s wskazała, że silnym punktem w
polityce gospodarczej jest polityka monetarna, więc obniżka wynikała
tylko z jakiś zastrzeżeń politycznych – tak Jarosław Sellin w Radiu ZET
skomentował decyzję S&P. Ostro odpowiedziała mu Katarzyna Lubnauer z
Nowoczesnej.