• Posiłek w przedszkolu
  Alergia na białko mleka krowiego dotyka od 6 do 8 proc. niemowląt. Diagnozuje się ją zazwyczaj już w pierwszych miesiącach życia, a najskuteczniejszym sposobem walki z tym rodzajem uczulenia jest dieta eliminująca mleko i zawierające je produkty, m.in. kefiry, jogurty i sery. Jeśli dziecko jest karmione piersią, nie należy rezygnować z karmienia naturalnego – dietę bezmleczną powinna z to stosować matka.
 • Karmienie piersią
  Analiza 117 badań, które były prowadzone w ciągu 30 lat i objęły 250 tysięcy dzieci, wykazała, że karmienie piersią chroni przed rozwojem astmy.
 • Źle dobrany proszek do prania może wywołać alergię u dziecka
  Czy wiesz co może się kryć w produktach, które kupujesz dla swojego dziecka? Nikiel, sód, aniony, wypełniacze aktywne – wszystkie te substancje mogą powodować podrażnienia skóry oraz alergie.
 • Dziecko bawiące się z kotem
  Naukowcy sugerują, że wzrost częstotliwości chorób alergicznych w ostatnich latach może być związany z przesadnym przestrzeganiem higieny. Dolegliwości te są rzadsze u dzieci wychowywanych na wsi, w rodzinach wielodzietnych i w towarzystwie zwierząt. Dużą rolę odgrywają również substancje chemiczne powszechne w żywności i środowisku.
 • Orzechy w ciąży są bezpieczne
  Czy można jeść orzechy w ciąży? Czy nie zaszkodzi to dziecku? Czy nie spowoduje u niego alergii? Te pytania często dręczą przyszłe mamy. Najnowsze badania pokazują jednak, że te obawy są bezpodstawne. Orzechy są nie tyle bezpieczne, co wręcz wskazane w czasie ciąży.
 • Rodzinne pranie
  Ekologiczne pranie może pomóc w walce z alergią u dzieci. To dziś spory problem dla rodziców, bo wiele środków piorących uczula. Skóra staje się od nich przesuszona lub zaczerwieniona. Mogą pojawiać się też wypryski, a nawet duszności.
 • Odczulanie pomaga dzieciom z alergią
  Szacuje się, że w 2020 roku co drugie dziecko w Polsce będzie cierpiało na alergiczny nieżyt nosa. Dziś alergikiem jest w naszym kraju co trzecie dziecko w wieku powyżej dwunastu i co czwarte powyżej sześciu lat. Alergolodzy podkreślają, że w przypadku małych pacjentów ważne jest nie tylko rozpoznanie, ale też wybór metody leczenia alergii.
 • Niemowlę i jego ubranka
  Wśród świeżo upieczonych rodziców panuje dość powszechne przekonanie sprzeciwiające się używaniu płynów do płukania tkanin noszonych przez najmłodszych. Bo mogą uczulić, wywołać wysypkę czy reakcję alergiczną – to najczęstsze argumenty. Czy słuszne? Niekoniecznie.
 • Matka z niemowlęciem
  Jeżeli masz w domu małe dziecko, alergika lub osoby o skłonnościach do podrażnień, powinnaś zwracać uwagę na to, jaki proszek do prania odzieży i bielizny kupujesz. Ważny jest przede wszystkim skład takiego środka – koniecznie hipoalergiczny, przetestowany dermatologicznie i proekologiczny, czyli bezpieczny dla środowiska. Oto, dlaczego nie można bagatelizować tej kwestii i co zrobić, by zadbać o wrażliwą skórę twoich bliskich.
 • Dziedziczenie alergii częściej, gdy ta sama płeć
  Wieloletnie badania z udziałem ponad tysiąca osób wykazały ciekawą prawidłowość, pokazującą, jak dziedziczy się alergię oraz astmę.