• "Pan Tadeusz"
    "Pan Tadeusz" to my, z naszym narodowym charakterem, z naszym narodowym językiem. Nic więcej. Ale to jest przecież wszystko - wyznał przed laty w wywiadzie dla magazynu "Kino" reżyser Andrzej Wajda. Mija 20 lat od premiery filmu, który obejrzało w polskich kinach ponad 6 mln widzów.
  • Andrzej Wajda
    Z okazji pierwszej roczny śmierci Andrzeja Wajdy, w Belgii od soboty odbywa się najbardziej kompleksowy w ostatnich latach przegląd filmów polskiego twórcy. Oprócz 21 jego pełnometrażowych obrazów, publiczność będzie mogła wysłuchać wykładów na temat twórcy.
  • Fragment plakatu do "Powidoków" Andrzeja Wajdy
    Nic nie rozsierdziło władzy komunistycznej bardziej, jak to, że Karol Wojtyła został papieżem. Nic tak nie uderzy w obecną władzę, jak Oscar dla "Powidoków". To oczywiście film o  wielkim artyście i Polaku – Władysławie Strzemińskim, z wybitną kreacją Bogusława Lindy. Ale i pośmiertny krzyk z ostrzeżeniem, do czego doprowadza narzucanie jednego sposobu myślenia, jednego spojrzenia na sztukę. Chciałbym się mylić, ale TVP pod obecnymi rządami "Powidoków" - podobnie jak i "Idy" - raczej nie pokaże.