• Piotr Gliński
  Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, reżyserem filmów bardzo polskich – podkreślił wicepremier minister kultury Piotr Gliński. Zapowiedział wolę zorganizowania – za zgodą rodziny – państwowego pogrzebu reżysera.
 • Lech Wałęsa i Andrzej Wajda
  Odszedł człowiek wielki, wielki patriota, wielki Polak, wielki reżyser – powiedział o zmarłym w niedzielę wieczorem Andrzeju Wajdzie były prezydent Lech Wałęsa. Traktowałem go jako nauczyciela patriotyzmu – podkreślił.
 • Andrzej Wajda
  Był reżyserem "rozkochanym w aktorach", uruchamiał ich wyobraźnię, dawał wolność, inspirował, udzielał niezapomnianych wskazówek, miał wyjątkową intuicję - mówią o zmarłym reżyserze aktorzy. - Nie wiem, jaką byłabym aktorką, gdybym nie spotkała na początku swojej drogi tego reżysera - mówi Krystyna Janda
 • Wpis Marzeny Paczuskiej na Twitterze
  "Andrzej Wajda R.I.P. Walcie się dalej #NieOddamyWamKultury" - wpis takiej treści zamieściła na Twitterze Marzena Paczuska wkrótce po pojawieniu się informacji o śmierci Andrzeja Wajdy. Szefowa "Wiadomości" TVP najpierw opierała się apelom o skasowanie twitta, ostatecznie go jednak usuwając, a przy okazji szeroko tłumacząc jego przesłanie.
 • ANDRZEJ WAJDA NIE ŻYJE
  Poeta kina, jeden z najświetniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych, ambasador polskiej kultury i kinematografii na świecie, laureat Oscara... Andrzej Wajda nie żyje. Wybitny reżyser zmarł w wieku 90 lat. Pozostały po nim jego dzieła - "Ziemia obiecana", "Kanał", "Popiół i diament", "Niewinni czarodzieje", "Wesele", "Kronika wypadków miłosnych", "Panny z Wilka", "Pan Tadeusz", "Katyń", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Wałęsa. Człowiek z nadziei"... Film wieńczący karierę mistrza, "Powidoki", został polskim kandydatem do Oscara.
 • Andrzej Wajda
  Polskie kino na całym świecie kojarzone jest z jego nazwiskiem. Zdobywca Oscara i Złotej Palmy w Cannes. Spod jego ręki wyszły kanony polskiej kinematografii. Był jednym z czołowych twórców kina moralnego niepokoju. Nie żyje Andrzej Wajda. Reżyser filmowy i teatralny zmarł w wieku 90 lat. Jego ostatni film "Powidoki" jest polskim kandydatem do Oscara.