Kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała w czwartek od Rosji zapewnienia wolnego dostępu do Morza Azowskiego i ukraińskiego portu Mariupol. Zapowiedziała też, że poruszy ten temat w rozmowach z prezydentem Władimirem Putinem na szczycie G20 w Argentynie.
Bezpieczeństwo, relacje wojskowe polsko-amerykańskie będą przedmiotem rozmów podczas oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie zaplanowanej na 18 września - powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij
Gierasimow ma zakaz wjazdu do Unii Europejskiej, Szwajcarii, Kanady,
Australii i Liechtensteinu za sprawne przeprowadzenie aneksji Krymu i
rozpętanie wojny na wschodzie Ukrainy. Dla Niemiec, które pełnią
nieformalną rolę lidera UE – nie jest jednak problemem przyjmowanie go w
Berlinie.
Prezydent Rosji Władimir Putin "zastawia pułapkę" na Angelę Merkel przez zaoferowanie byłemu kanclerzowi Niemiec Gerhardowi Schroederowi posady w zarządzie Rosnieftu - ostrzegł w środę komentator brytyjskiego dziennika "The Times" Roger Boyes.
Przywódcy Rosji i Niemiec,
Władimir Putin i Angela Merkel, zapewnili we wtorek o aktualności
porozumień mińskich i formatu normandzkiego - mechanizmów, których celem
jest uregulowanie konfliktu w Donbasie - i ocenili, że nie są potrzebne
nowe porozumienia.
Decyzja kanclerz Angeli Merkel, by 2 maja spotkać się w Moskwie z Władimirem Putinem, oznacza zwrot w jej polityce wobec Rosji - pisze w sobotę "Der Spiegel". Do niedawna Merkel uważała, że warunkiem wizyty w Moskwie muszą być postępy na Ukrainie i w Syrii.
Prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził w czwartek, że kanclerz Niemiec Angela Merkel oczekiwana jest 2 maja w Moskwie. Putin mówił o tym na spotkaniu z premierem Bawarii Horstem Seehoferem, który zapewnił, że Merkel chce odwiedzić Moskwę na początku maja.
Przyjmując we wtorek w Białym Domu kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydent USA Donald Trump będzie chciał się od niej m.in. dowiedzieć, jak postępować z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowali w piątek anonimowi przedstawiciele administracji USA.
Janusz Lewandowski krytykuje politykę PiS. Jego zdaniem, rządzący zmarginalizowali rolę Polski w Unii Europejskiej oraz doprowadzili do powstawania Europy dwóch prędkości.