• Andrzej Seweryn
    Wybitny aktor i reżyser Andrzej Seweryn miał mieć specjalny program benefisowy na antenie TVP Kultura. Władze telewizji nie zgodziły się jednak na udział w programie szefa Fundacji Batorego i znanego krytyka PiS Aleksandra Smolara, prywatnie przyjaciela artysty.
  • Mężczyzna podpisuje dokumenty
    Pomysł PiS, by wprowadzić komisyjnie potwierdzany status artysty zawodowego teoretycznie nie powinien mnie ani ziębić ani grzać. Chociaż sam muzykuję, to nie jestem i nie chcę być "artystą zawodowym", który w Polsce kojarzony jest (tertium non datur!) albo z muzykiem filharmonii, albo z chałturnikiem, który odcinając kupony od peerelowskiej kariery objeżdża co wakacje gminy i powiaty. Na filharmonika brak mi i talentu i wykształcenia, a jedyna sztuka, jaką uprawiałem za komuny to robienie w pieluchy. Zatem nie moja sprawa?
  • Jerzy Połomski, Jan Pietrzak
    Jan Pietrzak należy do niewielkiego grona artystów, którzy zaangażowali się w politykę po stronie Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Jerzego Połomskiego taka postawa to błąd, bowiem wymusza na artyście schlebianie władzy.