• Niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau
  "Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" - taką myśl, której autorem jest filozof George Santayana, można znaleźć na jednej z tablic na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Utworzony przez Niemców latem 1940 roku, wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku jest jednym z najbardziej przejmujących namacalnych dowodów okrucieństwa II wojny światowej. Życie straciło tu ponad milion osób. Uduszonych w komorach gazowych, zakatowanych na śmierć, rozstrzelanych, zagłodzonych... To miejsce o nich przypomina.
 • Premier Beata Szydło przemawia w budynku "Sauny" na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
  Tutaj człowiek odebrał drugiemu człowiekowi człowieczeństwo, odebrał to, co definiuje nas jako ludzi - mówiła w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz premier Beata Szydło w czasie obchodów 72. rocznicy wyzwolenia obozu.
 • Hubert Zafke, 95-letni sanitariusz z Auschwitz-Birkenau
  Hubert Zafke, 95-letni sanitariusz z Auschwitz-Birkenau, stanął przed sądem w Neubrandenburgu. Mężczyzna oskarżony jest o współudział w zamordowaniu 3681 osób w obozie zagłady Auschwitz. Proces był już trzykrotnie przekładany na prośbę obrońcy byłego sanitariusza. Powodem był rzekomo zły stan zdrowia oskarżonego - podwyższone ciśnienie i myśli samobójcze.
 • PRZEDMIOTY OFIAR OBOZU KONCENTRACYJNEGO AUSCHWITZ-BIRKENAU ODNALEZIONE
  Termometry, butelki po lekach i perfumach, biżuteria, zegarki, scyzoryki, a nawet pieczątka z nazwiskiem - takie pozostałości po ofiarach Auschwitz odkopano obok obozowego krematorium. W czasie wojny Niemcy uważali te przedmioty za bezwartościowe i dlatego wrzucali je do dołu obok spalarni ciał. Dla dzisiejszych historyków i muzealników to bezcenny skarb. Muzeum Auschwitz odzyskało go niemal pół wieku po odnalezieniu w 1967 roku.
 • niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz Birkenau Auschwitz-Birkenau
  Dwóch młodych Anglików przyłapano na kradzieży eksponatów należących niegdyś do więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Grozi im za to 10 lat więzienia.
 • Steven Spielberg
  Do byłego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau zjechało około czterech tysięcy osób, w tym trzystu byłych więźniów. Przemówienia wygłosili: prezydent Bronisław Komorowski, troje byłych więźniów i przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. Byli więźniowie i szefowie delegacji państwowych zapalili znicze, czcząc w ten sposób pamięć ponad miliona ludzi, zamordowanych w Auschwitz.
 • Druty kolczaste w Auschwitz
  To może być ostatnia tego typu sprawa sądowa. Wiosną przyszłego roku w Niemczech ma rozpocząć się proces byłego SS-mana, który służył w obozie Auschwitz-Birkenau. 93-letni Oskar G. oskarżony jest o pomoc w zamordowaniu 300 tysięcy osób. 
 • Wnętrze udostępnionego dla zwiedzających, pierwszego z dwóch "bloków rezerwatowych" w Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu
  Sale więźniarskie, umywalnia oraz toalety zachowały się w niemal nienaruszonym od końca II wojny światowej stanie. W nowo-otwartym "bloku rezerwatowym" w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu stoją też oryginalne prycze, zydle i stoły. Do środka mogą wejść tylko niewielkie grupy. Zobacz zdjęcia.