• Parada na Placu Czerwonym
  Rosyjski ambasador w Polsce wezwany do MSZ. Jak dowiedziała się nieoficjalnie agencja Reutera Siergiej Andriejew został poproszony o złożenie wyjaśnień w związku z wypowiedziami wiceszefa rosyjskiego MSZ.
 • Największą grupą narodowościową wśród szeregowych 60. armii, która otwierała bramy niemieckiego obozu zagłady, stanowili Ukraińcy
  Rosyjski minister Siergiej Ławrow zdążył już wykpić polskiego szefa dyplomacji po jego słowach o tym, kto naprawdę wyzwalał Auschwitz. Tymczasem z oficjalnych dokumentów sowieckiej armii, wynika, że Grzegorz Schetyna miał rację. Największą grupą narodowościową wśród szeregowych 60. armii, która otwierała bramy niemieckiego obozu zagłady, stanowili właśnie Ukraińcy .
 • Grzegorz Schetyna
  Profesor Wojciech Roszkowski broni wypowiedzi szefa MSZ. Historyk uważa, że był to element "gry dyplomatycznej" i choć jest "nadużyciem", to służy w walce z polityką historyczną Kremla.
 • Kreml w Moskwie
  W Polsce raczej nikt nie wspomni o roli Armii Czerwonej w wyzwoleniu Europy - takie przypuszczenie wyraził na konferencji prasowej w Moskwie minister kultury Rosji Władimir Medinski. W jego ocenie, podczas jutrzejszych obchodów wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau, niewiele będzie się mówiło o ogromnym wkładzie ZSRR w walce z hitlerowskimi Niemcami.
 • Grzegorz Schetyna
  W rosyjskich mediach nie milknie dyskusja o roli Armii Czerwonej w wyzwalaniu Europy. Medialną burzę wywołała wypowiedź szefa polskiej dyplomacji dla pierwszego programu Polskiego Radia. Grzegorz Schetyna stwierdził, że pierwsi jako wyzwoliciele weszli do obozu Auschwitz - Birkenau żołnierze ukraińscy.
 • Grzegorz Schetyna
  Rosyjskie media oskarżają Polskę i inne kraje zachodniej Europy o fałszowanie historii. Pretekstem do dyskusji jest wypowiedź szefa polskiej dyplomacji Grzegorza Schetyny, który stwierdził w pierwszym programie Polskiego Radia, że pierwsi do obozu Auschwitz-Birkenau jako wyzwoliciele weszli Ukraińcy.
 • Grzegorz Schetyna
  Goście "Salonu Politycznego Trójki" krytycznie ocenili wypowiedź Grzegorza Schetyny. Minister spraw zagranicznych powiedział kilka dni temu w radiowej Jedynce, że to "pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali" obóz Auschwitz-Birkenau.
 • Teresa Piotrowska i Grzegorz Schetyna
  Szef MSZ tłumaczy się ze swoich słów o tym, że to ukraińscy żołnierze wyzwolili Auschwitz. Twierdzi, że pierwszy czołg, który rozbił bramę obozu, był prowadzony przez Ukraińca.
 • Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński i minister spraw zagraniczych Grzegorz Schetyna
  Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna podtrzymuje swoje słowa o wyzwoleniu obozu Auschwitz. Jego wczorajsza wypowiedź na ten temat odbiła się głośnym echem w Rosji.
 • Grzegorz Schetyna
  Szanowny Panie Ministrze. Głęboko wierzę, iż Pańska niefortunna wypowiedź, że niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz wyzwalali Ukraińcy, jest prawdopodobnie skutkiem niefortunnego przejęzyczenia. Aby mógł Pan uniknąć kolejnych podobnych pomyłek i wynikających z nich skandali dyplomatycznych, pozwoliłem sobie przygotować specjalną ściągawkę. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechce ją Pan wydrukować i nosić w kieszeni po europejskich salonach.