• Wskaźnik RRSO - to pojęcie towarzyszy ofertom pożyczek i kredytów. Choć nie zawsze jest widoczne. Wyjaśniamy, co oznacza Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.
 • pieniądze
  Perspektywa polskiego systemu bankowego pozostaje stabilna - oceniła w piątkowym raporcie agencja ratingowa Moody's. W ocenie agencji, solidny wzrost gospodarczy w Polsce równoważy nieprzewidywalną politykę rządu.
 • Leszek Czarnecki
  Jeden z najbogatszych Polaków ma na Florydzie dom. A teraz będzie miał także biznes. Oto nowy pomysł Leszka Czarneckiego
 • Pieniądze
  "Unia personalna" łącząca KNF i NBP nie jest złym pomysłem. Przyjmując, że bank centralny jest niezależny, a stabilność finansowa jest dla niego najwyższym nakazem, odpolitycznienie nadzoru nad rynkiem jest dobrym posunięciem. Ale podobnie jak w przypadku eksperymentu z ministerstwami finansów i gospodarki, w pomyśle na nowy nadzór jest przynajmniej jeden feler: unia personalna tak naprawdę nie oznacza unii między instytucjami.
 • Obarczenie chciwości sektora bankowego winą za wszystkie patologie współczesnej gospodarki jest łatwe i kuszące. Ale, niestety, nieprawdziwe i mało konstruktywne.
 • Andrzej Sławiński
  Amerykańskie banki, nawet te największe, są relatywnie małe w relacji do amerykańskiego PKB. W Europie nie brak takich, które mają sumę bilansową większą od PKB kraju swojej siedziby - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prof. Andrzej Sławiński.
 • Marek Belka
  To nieprawda, że banki są tylko przedsiębiorstwami komercyjnymi, odpowiadają tylko przed akcjonariuszami i mają tylko efektywnie funkcjonować i przynosić im dywidendę. Od czasu, gdy wprowadzono na świecie system publicznego ubezpieczenia depozytów, staliście się częścią państwa. I macie nie tylko prawa, ale też bardzo poważne obowiązki.
 • Prof. Krzysztof Rybiński
  Co to za dziedzina wiedzy? Ma wpływ na miliardy ludzi i na to, czy powstaną, czy też znikną dziesiątki milionów miejsc pracy. Nazwiska osób zajmujących się tą dziedziną w praktyce są znane na całym świecie, każde zdanie wypowiadane przez nie jest szczegółowo analizowane i komentowane - pisze w "DGP" prof. Krzysztof Rybiński. 
 • Zakupy w internecie
  Dane Związku Banków Polskich mówią wprost - Polacy pokochali bankowość internetową. Na koniec trzeciego kwartału tego roku przybyło aż 14 proc. klientów korzystających z sieciowych instytucji finansowych - dostęp ma 19,8 miliona Polaków, a aktywnie korzysta z niego 11 milionów ludzi. 
 • Bankomat - zdjęcie ilustracyjne
  Banki mniej zarabiają na kredytach, więc szukają przychodów w inny sposób. Już kilka instytucji zdecydowało się na zmianę stawek w tabelach opłat i prowizji.