• Polska
    Najprostsza droga do utrzymania wzrostu gospodarczego dla krajów o średnich dochodach, takich jak Polska brzmi: "Róbcie to, co robią inni, a nie to, co mówią żebyście robili". Nie stosujcie się do zaleceń bogatszych państw. Korea Południowa i inne azjatyckie tygrysy kiedyś zignorowały rady międzynarodowych instytucji i ekonomistów. I odniosły sukces.
  • Ławki, na których nie można wygodnie usiąść, wiaty, które nie chronią przed wiatrem – to nie błędy w urządzaniu miasta, lecz celowe działanie, które ma wyeliminować biedę i przestępczość. Nieskuteczne.
  • Złotówki
    Wzrost cen daje się we znaki wszystkim Polakom, ale inflacja najszybciej rośnie w tych regionach, w których wynagrodzenia są najniższe. Biedni mało zarabiają, ale wydają więcej. Bo muszą.
  • Mapa Europy
    Za dwa lata, w ćwierć wieku od obalenia komunizmu, Polska wyprzedzi pod względem poziomu życia pierwszy kraj starej Unii - Grecję. W tym samym czasie powinniśmy też zrównać się pod względem zamożności z Portugalią. Kryzys spowodował, że biegun biedy zjednoczonej Europy stopniowo przesuwa się ze wschodu na południe Wspólnoty.