• Otyły mężczyzna u lekarza
  Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Blisko 3,5 mln z nich nie wie, że zmaga się z chorobą, a tylko 2,7 mln jest skutecznie leczonych – informuje NFZ z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego, zachęcając do regularnego mierzenia ciśnienia.
 • Monety groszowe w dłoni
  Ponad połowa chorych na tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) musiała zrezygnować z pracy, całkowicie lub częściowo – wynika z najnowszego badania wśród polskich pacjentów. W większości przypadków powodowało to spadek dochodu domowego o ponad jedną czwartą.
 • Kobieta dotykająca nóg
  A po 70. roku życia cierpi z tego powodu prawie każda kobieta – powiedział chirurg dr Jarosław Rosochacki podczas konferencji prasowej w Warszawie.
 • Sól
  Co jest groźniejsze w diecie: nadmiar cukru czy nadmiar soli? Na ten temat spierali się w ostatnich dniach, światowi naukowcy, którzy badają wpływ jedzenia na ciśnienie krwi. Debatę prowadzono na portalu specjalistycznego pisma „Open Heart” („Otwarte Serce”).
 • Schorzenia serca groźniejsze dla kobiet
  Choroby serca stanowią jedną z głównych przyczyn przedwczesnych śmierci wśród kobiet. Co robić, aby to zmienić? Amerykańscy naukowcy mają swoją propozycję.
 • Badanie ciśnienia krwi
  Wady genetyczne, niezdrowy tryb życia, alkohol i papierosy. To przyczyna nadciśnienia tętniczego - dolegliwości, na którą zapada trzech na czterech Polaków.
 • Napój energetyzujący
  Niwelują zmęczenie, nie pozwalają zasnąć za kierownicą, dzięki nim łatwiej jest pracować w nocy, ale coś za coś. Najnowsze badania pokazują, że napoje energetyzujące mogą doprowadzić do poważnej choroby serca.
 • Nadciśnienie może skrócić życie o 16 lat
  Aż 30 procent z 11 milionów dorosłych Polaków cierpi na to schorzenie, ale o tym nie wie i się nie leczy. Tymczasem choroba może skrócić życie nawet o 16 lat. Chorobę wykazuje proste badanie, które można wykonać w domu.
 • W Polsce tylko 12,5 procent chorych na nadciśnienie jest prawidłowo leczonych
  Kłopoty z nadwaga i otyłością, a także zbyt mała aktywność fizyczna powodują, że coraz więcej Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze - alarmują specjaliści z okazji przypadającego 17 maja Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego.
 • Chłopcy narażeni na bierne palenie mają wyższe ciśnienie krwi niż ich koledzy, który nie mają kontaktu z dymem papierosowym
  Wydawać by się mogło, że nadciśnienie krwi to przypadłość dopadająca starszych. Nic bardziej mylnego. Dzieci również na nią cierpią. Jak pokazują najnowsze badania, częściej dotyczy to dzieci palących rodziców. Szczególnie chłopców.