• Otyły mężczyzna u lekarza
  Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Blisko 3,5 mln z nich nie wie, że zmaga się z chorobą, a tylko 2,7 mln jest skutecznie leczonych – informuje NFZ z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego, zachęcając do regularnego mierzenia ciśnienia.
 • Schorzenia serca groźniejsze dla kobiet
  Choroby serca stanowią jedną z głównych przyczyn przedwczesnych śmierci wśród kobiet. Co robić, aby to zmienić? Amerykańscy naukowcy mają swoją propozycję.
 • Badanie ciśnienia krwi
  Wady genetyczne, niezdrowy tryb życia, alkohol i papierosy. To przyczyna nadciśnienia tętniczego - dolegliwości, na którą zapada trzech na czterech Polaków.
 • Napój energetyzujący
  Niwelują zmęczenie, nie pozwalają zasnąć za kierownicą, dzięki nim łatwiej jest pracować w nocy, ale coś za coś. Najnowsze badania pokazują, że napoje energetyzujące mogą doprowadzić do poważnej choroby serca.
 • Radość
  Jeśli nawet uważasz, że szczęście jest czymś tak nieokreślonym i ulotnym, że nie warto zawracać sobie nim głowy, teraz zmienisz zdanie. Dbanie o pogodę ducha i ćwiczenie optymizmu to bowiem całkiem wymierna inwestycja – w swoje własne zdrowie… Najnowsze badania sugerują, że poczucie szczęścia ochroni cię przed chorobami serca.
 • Według ekspertów można pić nawet trzy filiżanki kawy dziennie bez najmniejszych obaw o zdrowie
  Ta informacja może nieco przewrócić w głowach osobom, które uważają, że dobrym sposobem na podniesienie ciśnienia jest wypicie kawy. Przy okazji ucieszy tych pacjentów, którzy z powodu nadciśnienia odmawiają sobie aromatycznej małej czarnej. Amerykańscy naukowcy donoszą, że tak naprawdę nie ma dowodów na to, że kawa podnosi ciśnienie krwi.
 • Aby pomiar ciśnienia był wiarygodny, pacjent powinien wykonywać go w spokoju
  Nadciśnienie tętnicze lubi rozwijać się w ukryciu, a nieleczone potrafi spowodować groźne powikłania. W Polsce choruje na nie około 30 procent dorosłych, a kolejne 30 procent osób jest zagrożone rozwojem tego schorzenia – alarmuje „Gazeta Lubuska”.