• Trzustka
  Bioniczna trzustka to wielka szansa dla chorych na cukrzycę, zwłaszcza z ciężkimi powikłaniami. Ma być równie skuteczna jak przeszczepienie trzustki, ale nie będzie wymagała dawcy. Jest zbudowana z żywych komórek i elementów biologicznych. Prace nad nią właśnie nabrały tempa.
 • Koktajl bananowy
  Indeks czy wskaźnik glikemiczny klasyfikuje żywność na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi. Im wyższa wartość IG danego produktu, tym wyższy poziom cukru we krwi po jego spożyciu.
 • Leki i glukometr dla cukrzyka
  Cukrzyca typu 2 daje śmiertelne powikłania, najczęściej w postaci zawałów serca i udarów mózgu. Zgonom chorych można jednak zapobiegać, dzięki wdrożeniu koordynowanej opieki specjalistycznej i finansowaniu nowych terapii – oceniają eksperci i przedstawiciele pacjentów.
 • Glukometr
  W obowiązującym od 1 lipca 2019 r. wykazie leków refundowanych nie znalazł się jeden z leków przeciwcukrzycowych o nazwie Diaprel MR 60 mg. Ministerstwo Zdrowia zapewniło PAP, że dostępne są inne, tak samo działające leki. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków informuje, że lek ten zażywało u nas prawie 200 tys. chorych na cukrzycę.
 • Ból głowy
  Profilaktyka i leczenie cukrzycy powinny być priorytetem w polityce zdrowotnej państwa – przekonywali eksperci podczas debaty „Najważniejsze celem w terapii cukrzycy typu 2”, która odbyła się w Warszawie.
 • Mężczyzna bada poziom cukru glukometrem
  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje cukrzycę jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Jest to pierwsza i jak dotąd jedyna choroba niezakaźna, która została uznana przez Organizacje Narodów Zjednoczonych za epidemię naszego wieku.
 • Kobieta chora na cukrzycę
  Dla większości Polaków optymalna, nowoczesna terapia cukrzycy jest poza zasięgiem możliwości finansowych. Sytuacja diabetyków wymaga systemowych zmian – wskazywali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
 • Glukometr
  Poziom cukru w organizmie jest bardzo istotny dla osób chorych na cukrzycę.
 • Śmierć z kostek cukru
  Każdego roku z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera w Polsce ponad 30 tys. osób. Dlatego potrzebna jest długofalowa strategia walki z tą chorobą – podkreślili eksperci uczestniczący w posiedzeniu parlamentarnych zespołów ds. cukrzycy i podstawowej opieki zdrowotnej.
 • Badanie glukometrem
  27 czerwca, w rocznicę odkrycia insuliny obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z roku na rok rośnie liczba chorych na cukrzycę, zwłaszcza typu 2. Cukrzyca nie bez powodu określana jest mianem choroby cywilizacyjnej, raport Światowej Organizacji Zdrowia WHO stwierdza, że do 2030 r. cukrzyca będzie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Warto przyjrzeć się bliżej przyczynom cukrzycy, gdyż świadomość czynników generujących rozwój choroby okazuje się pomocna w profilaktyce cukrzycy. A zdrowy styl życia ma wartość zarówno profilaktyczną, jak i wspomagającą terapię cukrzycy.