• Smutne dziecko w przedszkolu
  Niepubliczne placówki zgłaszają się z finansowymi roszczeniami do samorządów. Sprawy trafiają do sądów. To efekt przepisów obowiązujących do 2017 r.
 • Pieniądze
  Przychody gmin wzrosną o kilka miliardów złotych. Ale dostaną one mniejsze dotacje i więcej zadań własnych.
 • Rodzice przedszkolaków są wściekli. W efekcie ustawy przedszkolnej, która wprowadza przedszkole za 1 zł, ich dzieci stracą część zajęć dodatkowych. Nawet jeśli by chcieli, nie mogą płacić więcej za przedszkole, bo zabraniają tego nowe przepisy. Nie będzie więc dodatkowej rytmiki czy zajęć karate, bo na te zajęcia przedszkoli nie stać.
 • Andrzej Andrysiak
  Gdyby nie 68 mld euro, które w latach 2007 – 2013 w sumie dostaniemy z Unii, ani nie bylibyśmy zieloną wyspą, ani nie moglibyśmy się z takim dystansem przyglądać kryzysowi pustoszącemu kolejne kraje Europy. Autostrady, oczyszczalnie ścieków, dopłaty bezpośrednie dla rolników, mosty, obwodnice – finansowy bilans przystąpienia Polski do Unii jest dodatni i – mimo chóru malkontentów – widoczny na co dzień.
 • Samorządy inwestują na potęgę
  Nawet o 30 procent mogą wzrosnąć tegoroczne inwestycje w gminach, powiatach i województwach - wynika z wyliczeń "DGP". Samorządy spieszą się z wykorzystaniem środków z UE w obawie przed tym, że po 2013 roku zostaną one obcięte