• biznes
  - Ekonomia jest nauką społeczną, w centrum zainteresowania jest człowiek. Dopóki nie przestaniemy traktować dzikiego wzrostu gospodarczego jako fetyszu, który powoduje bulimiczny rozwój gospodarki na zasadzie "skonsumuj, wymiotuj, ale kupuj następne; zaciągaj kredyt, ale kupuj następne” to Matka Ziemia będzie zagrożona - mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
 • Rosnący wykres
  Rośliśmy szybko, udało nam się zmniejszyć dystans do bogatszych. Ostatnie cztery lata Polska utrzymała się na fali, która podniosła się trzy dekady temu
 • Jerzy Kwieciński
  Polska i Unia Europejska jest kolejny rok na plusie, jeśli chodzi o bogacenie się i rozwój, ale my robimy to szybciej – ocenił w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński komentując dane Eurostatu na temat m.in. wzrostu PKB na mieszkańca.
 • Pieniądze
  Od 2019 r. zaczyna funkcjonować w Polsce „danina solidarnościowa”, a w praktyce trzecia stawka podatkowa na poziomie 36 proc. Jesteśmy już więc prawie na poziomie stawki 40 proc., która obowiązywała w naszym kraju przed 2006 r. Ale dlaczego właściwie nie 70 proc.? Biuro analityczne Kongresu USA wyliczyło, że osoby podlegające tak wysokiemu podatkowi płaciły efektywnie blisko połowę mniej! Nie wyciśniesz z cytryny większej ilości soku, niż w niej jest, nawet jeśli włożysz ją w imadło...
 • Adam Glapiński
  Niektórzy twierdzą, że dla wzrostu gospodarczego dobra byłaby gospodarka silnie nierówna, bez interwencji państwa, ale jest oczywiste, że po kilku latach w takim kraju doszłoby do rewolucji i końca demokracji – powiedział prezes NBP Adam Glapiński w rozmowie z Bartkiem Godusławskim podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
 • Załamany mężczyzna w garniturze
  PKB globalnej gospodarki spowalnia. Dlaczego? I jak ten trend odwrócić? To może być naprawdę trudne. Światowe rządy znienawidziły globalizację i wcisnęły hamulec gospodarczego rozwoju: protekcjonizm.
 • Rosnący wykres
  Przed końcem dekady będziemy 22. gospodarką świata – przewiduje MFW. Choć pod względem PKB na osobę jesteśmy znacznie niżej, to i tak tempo, w jakim przez ostatnie ćwierćwiecze nadrabiamy dystans, robi wrażenie. 
 • Wykres wzrostu
  Nasza gospodarka przyspiesza. W I kwartale rozwijała się w tempie 3,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To lepiej niż wynikało z pierwszych szybkich szacunków GUS-u. Dwa tygodnie temu informowano, że PKB w tym czasie wzrósł o 3,3 procent.
 • Rosnący wykres PKB - zdjęcie ilusracyjne
  Nie ma – wymyślimy. Brakuje – dopiszemy. Kreatywna księgowość stała się lekiem na wiele gospodarczych problemów. Chętnie sięgają po nią nie tylko firmy, lecz także państwa.
 • Wykres wzrostu - zdjęcie ilustracyjne
  Nasza gospodarka w pierwszym kwartale rosła nieco szybciej niż pierwotnie informowano.