• Czwarta rocznica tsunami w Japonii
  Równo cztery lata temu, 11 marca 2011 roku, Japonię u wybrzeżu Honsiu nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Wstrząsy o sile 9 stopni w skali Richtera wywołały gigantyczną falę tsunami, która zniszczyła niemal całe wschodnie wybrzeże kraju. Dziś Japończycy oddają hołd ofiarom kataklizmu.
 • W Japonii wyłączono elektrownię atomową Hamaoka
  Operator elektrowni atomowej Hamaoka, położonej na silnie sejsmicznym obszarze w środkowej części Japonii, wyłączył w sobotę całkowicie siłownię na prośbę rządu, dopóki nie zostaną w niej zbudowane dodatkowe systemy bezpieczeństwa.
 • Japonia już nie chce zrzucać skażonej wody do Pacyfiku
  Japonia postara się nie odprowadzać więcej radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I do Pacyfiku - oświadczył we wtorek minister gospodarki tego kraju Banri Kaieda, który zapewnił, że była to wyjątkowa sytuacja.
 • W Japonii próbują okiełznać skażoną wodę
  Ekipy techniczne w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii dodali barwniki do skażonej wody wydobywającej się z reaktorów, aby sprawdzić, czy udało im się zatrzymać radioaktywne wycieki.
 • Wyciek z japońskiego reaktora! Próbują go uszczelnić
  Ekipy techniczne próbują cały czas uszczelnić reaktor nr 2 uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie i powstrzymać radioaktywny wyciek - poinformowały w niedzielę rano japońskie media.
 • Atomowi samuraje żegnają się z życiem? "Wiedzą, że umrą"
  Śmiałkowie, którzy walczą z awarią w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, przez media są nazywani kamikadze lub samurajami. Jednak ich rodziny twierdzą, że inżynierowie zdają sobie sprawę, że zostali napromieniowani i w przeciągu kilku tygodni mogą umrzeć. A jeśli nawet przeżyją, niechybnie zachorują na raka.
 • Akcja ratunkowa w mieście Nihonmatsu w prefekturze Fukushima
  Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego odrzuciła w poniedziałek żądania Greenpeace dotyczące rozszerzenia strefy ewakuacji wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima.
 • Sondaż: Rząd w Tokio nie radzi sobie z awarią elektrowni
  Ponad 58 proc. Japończyków uważa, że rząd nie radzi sobie z kryzysem w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I, zaś blisko 58 proc. badanych popiera jego wysiłki w zakresie pomocy ofiarom trzęsienia ziemi z 11 marca - wynika z najnowszego sondażu.
 • Eksperci: Chmura znad Japonii nie zagraża zdrowiu Polaków
  Nawet jeśli nad Polskę dotrze chmura zanieczyszczona radioaktywnymi pierwiastkami, to nie musimy się jej obawiać - przekonują eksperci. Im dalej chmura oddala się od Japonii, tym jest rzadsza, a stężenie radioaktywnych pierwiastków mniejsze.
 • Japonia ostrzega. Morze jest napromieniowane
  Japońskie władze nakazały pilną kontrolę ryb i owoców morza. Czujniki wskazują bowiem, że poziom promieniowania w wodzie u północnych wybrzeży Japonii cały czas rośnie, a ilość radioaktywnych substancji znacznie przewyższa normy.