Duża ilość obowiązków, goniące terminy czy nowe i niespodziewane sytuacje to tylko nieliczne przykłady zdarzeń wywołujących stres w życiu. Jak sobie z nim skutecznie radzić? Znamy kilka sprawdzonych sposobów.
Tylko 6 proc. Polaków jest w stanie regulować swoje emocje. Zdecydowana większość ma z tym problem, nie potrafi nawet nazwać towarzyszących im uczuć. Nie wiedzą, jak radzić sobie ze stresem i zmianami. Pomóc może SPA dla umysłu, czyli trening emocji, który pozwoli nam je zrozumieć – mówi prof. Rafał Ohme, ekspert w dziedzinie emocji, komunikacji i zarządzania. – Nawet najlepsze lekarstwa nie zastąpią jednak spotkania ze znajomymi. Oksytocyny, które się wówczas wyzwalają, spalają hormon stresu. Tylko trzeba się tego nauczyć – przypomina ekspert.
Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina – to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.
Aż 80% Polaków przyznaje, że się stresuje, a ponad 50% uważa, że Polacy należą do najbardziej zestresowanych narodów w Europie. Co nas stresuje, jak radzimy sobie w nerwowych sytuacjach, gdzie szukamy ukojenia?
Presja czasu, nadmiar obowiązków, plany, cele, wyniki, kontrola, niezliczone bodźce blokują i zaburzają potencjał równowagi między poszczególnymi aspektami życia, działają destrukcyjnie na człowieka i na jego otoczenie. Przewlekły stres to jedna z najpoważniejszych chorób społecznych XXI w.
Nadmiar obowiązków i presja czasu to najczęstsze przyczyny stresu. W prawdzie jest on zjawiskiem naturalnym, odpowiedni jego poziom motywuje do działania, jednak kiedy występuje długotrwale, wpływa negatywnie na samopoczucie. Dlatego wciąż poszukuje się nowy form odstresowanie i wyciszenie. Jedną z nich jest floating, który niedawno pojawił się w Polsce i staje się popularnym sposobem na relaks oraz na odnowę biologiczną.
Nie ma wątpliwości co do tego, że przewlekły stres powoduje obniżenie odporności, więc zaczynamy szybciej łapać infekcje, ale czy serce może naprawdę pęknąć z żalu?
Oddech to jedna z tych czynności naszego organizmu, którymi nie zaprzątamy sobie głowy. Nie zastanawiamy się, jaki jest i jaki ma wpływ na nasz stan – na postawę, poziom energii i osobniczą zdolność przeżywania swojego pełnego potencjału. Nie umiemy także docenić roli świadomego oddechu...