• Donald Tusk
  Budowa drugiej magistrali Gazociągu Północnego, łączącego Rosję z Niemcami, na unijnym celowniku. Chodzi o Nord Stream 2, któremu sprzeciwia się grupa państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska. Unijni przywódcy podkreślili, że wszystkie projekty mają być zgodne z trzecim pakietem energetycznym.
 • Janusz Piechociński i Marosz Szefczovicz
  Komisja Europejska przygotowuje plany unii energetycznej. Bruksela myśli choćby o wspólnym zakupie surowców przy załamaniu rynku, czy w czasach głębokiego kryzysu. Wiceszef KE konsultuje teraz te pomysły z Polską.
 • Trybunał Sprawiedliwości
  2 pozwy przeciwko Polsce i 3 upomnienia w związku z naruszeniem unijnego prawa. To decyzje podjęte przez Komisję Europejską. Bruksela opublikowała pakiet postępowań przeciwko krajom członkowskim. Polska jest w grupie 10.państw, które zostały pozwane do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Pierwszy pozew dotyczy regulowania cen gazu.
 • Donald Tusk i Angela Merkel
  Miał być jednodniowy i poświęcony energetyce, będzie zaledwie kilkugodzinny i w dodatku jeszcze o podatkach. Mowa o unijnym szczycie, który odbędzie się 22 maja w Brukseli. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie o jego sens.
 • Flagi Unii Europejskiej
  Unia chce zmniejszyć liczbę aukcji pozwoleń na emisję CO2, które państwa mogą sprzedawać firmom energetycznym w zamian za ekologiczne inwestycje. To, zdaniem resortu środowiska, oznacza, że budżet państwa straci ponad cztery miliardy złotych.
 • Unijne flagi w Brukseli
  Najwyżsi rangą unijni urzędnicy będą dziś w Petersburgu rozmawiać z władzami Rosji m.in. na temat wspólnej walki z kryzysem oraz nowej umowy dwustronnej.
 • Flaga Unii Europejskiej
  Komisja Europejska ostrzega Polskę. Zdaniem Brukseli przepisy nie pozwalają obywatelom na szeroki wybór dostawców prądu, a to narusza unijne prawo. Jeśli rząd szybko przepisów nie zmieni, to Komisja Europejska skieruje sprawę do sądu.
 • Dymiące kominy
  "Polska podtrzymuje stanowisko, by do czasu globalnego porozumienia nie zaostrzać celów redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej" - oświadczyła wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska przed spotkaniem ministrów do spraw energii. Dodała, że Polska w tej sprawie szuka sojuszników.
 • Flagi UE, zdjęcie ilustracyjne
  Polskie weto miało zablokować niekorzystne dla nas sposoby walki z emisjami CO2. Bruksela twierdzi jednak, że w Unii obowiązuje demokracja i skoro większość chce walki o klimat, to weto jednego kraju nic nie znaczy. Komisarze wiedzą już, jak obejdą nasze "nie".
 • Andrzej Talaga
  Europarlament przygotował projekt rezolucji na przyszłoroczny szczyt ONZ w sprawie zrównoważonego rozwoju, który jest miną podłożoną pod polską energetykę. Zakazuje budowania nowych reaktorów atomowych. Za dwa dni dokument będzie głosowany – to ostatni gwizdek, by rozpętać burzę. Nie tylko w obronie naszych interesów, lecz także zdrowego rozsądku - pisze Andrzej Talaga.