• Rurociąg
  Podczas swojej wizyty w Polsce premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiedział, że gdyby sieci gazowe europejskich krajów były ze sobą połączone, Madryt byłby w stanie zapewnić 50 proc. gazu, który Europa obecnie kupuje w Rosji. Czy to w ogóle możliwe?
 • Kuchenka gazowa
  Złoża gazu łupkowego w Anglii mogą wygenerować inwestycje o wartości 95 mld funtów i w ciągu 20 lat zaspokajać 1/4 krajowych potrzeb, ale nie przeobrażą gospodarki na tak dużą skalę, jak w USA - ocenia raport Energy Contract Company (ECC).
 • Europa, zdjęcie ilustracyjne
  Amerykańscy eksperci starali się dziś wytłumaczyć europejskim politykom, że gaz łupkowy nie zagraża środowisku. Tymczasem do Parlamentu Europejskiego wpłynęła petycja od tajemniczego Polaka, który chce, by całkowicie zakazano wydobycia gazu łupkowego w Unii.
 • Rurociąg, zdjęcie ilustracyjne
  Państwowy Instytut Geologiczny przedstawił raport o zasobach polskiego gazu łupkowego.Zasoby są dużo mniejsze, niż szacowali amerykańscy eksperci. Zdaniem polskich naukowców to i tak wystarczy, by zaspokoić polskie potrzeby przez kilkadziesiąt lat.
 • Instalacja gazowa
  Dwa odwierty wykonały w 2011 roku na Lubelszczyźnie firmy poszukujące gazu łupkowego. Trwają wiercenia trzech otworów, kilka kolejnych będzie wykonanych w 2012 roku.
 • Marcin Piasecki
  Panowie prezesi spółek Skarbu Państwa, rząd was potrzebuje. A rząd ma priorytet w postaci gazu łupkowego. Zatem wierćcie, i to wierćcie szybko, dużo szybciej, niż to wcześniej sobie zakładaliście. Gaz z łupków ma rychło zagościć w polskich domach. Wykonać i natychmiast zdawać sprawę, jak idzie - pisze Marcin Piasecki.
 • W Rogitach pod Braniewem rozpoczął się pierwszy w woj. warmińsko-mazurskim odwiert poszukiwawczy złóż gazu łupkowego - poinformował w środę Tomasz Gryżewski z kanadyjskiej firmy Talisman Energy, globalnego producenta ropy naftowej i gazu.
 • Polska gazem stoi
  Za dwa lata polską energetykę mają zrewolucjonizować łupki, LNG, możliwość eksportu surowca. Resort skarbu chce, aby firmy jak najszybciej ruszały z odwiertami. Faza poszukiwań przechodzi w fazę wydobycia. Ministerstwo Skarbu zapowiada, że w 2014 roku Polska będzie wydobywać 200 – 300 mln metrów sześciennych gazu łupkowego.
 • George Soros
  Co trzecia koncesja na poszukiwanie niekonwencjonalnego gazu w Polsce ma bardzo skomplikowaną strukturę właścicielską. Naszymi łupkami interesują się m.in. niemieccy, austriaccy, a nawet japońscy partnerzy biznesowi Gazpromu.
 • Nici z łupków? Unia rzuca Polsce kłody pod nogi
  Postulat wprowadzenia w UE zakazu wydobycia gazu łupkowego przy pomocy szczelinowania skał jako metody szkodliwej dla środowiska przekazał polskiemu rządowi wiceszef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego Jose Bove.