Europoseł Jerzy Buzek zaapelował we wtorek do Komisji Europejskiej o nowe propozycje funduszy dla regionów górniczych, które będą odchodziły od węgla. Jako przykład podał nowy program "Cyfrowa Europa", który będzie wspierał transformację cyfrową.
W piątek media podały, że Polska nie musi notyfikować w Komisji Europejskiej ustawy obniżającej ceny energii. Ale, jak wynika z naszych informacji, KE i tak sprawdzi, czy nie złamaliśmy unijnego prawa. Nie chodzi jednak o pomoc publiczną (dopłaty do prądu), lecz niezależność Urzędu Regulacji Energetyki.
Polska chce zmienić podstawę prawną unijnych decyzji dotyczących polityki klimatycznej tak, by na forum UE trudniej było przeforsować niekorzystne dla nas rozwiązania. Według źródeł PAP propozycja została już przedstawiona na poziomie eksperckim w Brukseli.
Rosja - "samozwańczy żandarm Europy jak w czasach cara Mikołaja I" - chce zdyskredytować i podzielić Unię Europejską licząc na to, że w ten sposób zrealizuje strategiczne cele m. in. w dziedzinie energetyki - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt".
Polska sprzeciwia się budowie drugiej nitki rosyjskiego gazociągu po
dnie Bałtyku. Powtórzył to w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda, który
spotkał się ze swoim rumuńskim odpowiednikiem.
Bezpieczeństwo energetyczne Europy, współpraca transgraniczna,
możliwości stworzenia wspólnego rynku mocy wytwórczych oraz pomysł
utworzenia unii energetycznej – to najważniejsze tematy
Polsko-Niemieckiego Szczytu Energetycznego, pierwszego tego typu
spotkania biznesmenów i polityków z naszych krajów, które odbędzie się
12 czerwca w Berlinie.
Państwa całego świata dogadały się w sprawie ratowania klimatu. Na szczęście nie wpisano do dokumentu drastycznych metod, które zniszczyłyby gospodarkę. Przedłużono tylko obecne zobowiązania
Solidarność apeluje o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, który - według związku - zagraża polskim interesom. O wsparcie tej inicjatywy szef "S" Piotr Duda zaapelował we wtorek do prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Postulat wprowadzenia w UE zakazu wydobycia gazu łupkowego przy pomocy szczelinowania skał jako metody szkodliwej dla środowiska przekazał polskiemu rządowi wiceszef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego Jose Bove.
Są małe szanse, by wydobycie gazu łupkowego rozwinęło się na dużą skalę w Europie - powiedział PAP wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Dodał, że rosyjskie długoterminowe kontrakty na dostawy gazu do UE są bezpieczne.