• Ekonomiści krytykują Unię: Komedia euro
  Brytyjscy analitycy mówią wprost co myślą, o unijnym szczycie. Ich zdaniem decyzje z Brukseli to "komedia", a rozwiązania, które przyjęto wkrótce brutalnie zweryfikują rynki.
 • Barroso w PE: Polska prezydencja spełniła nasze oczekiwania
  Polska prezydencja spełniła nasze oczekiwania, podtrzymała duch partnerstwa w instytucjach europejskich oraz w państwach członkowskich UE - ocenił w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
 • Szwecja jest skłonna pożyczyć Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) 100 mld koron (ok. 11 mld euro) - poinformował prezes Szwedzkiego Banku Narodowego Stefan Ingves na czwartkowym posiedzeniu parlamentarnej komisji finansów.
 • Bruksela bierze Polskę pod lupę
  Unijny komisarz ds. walutowych Olli Rehn powiedział w poniedziałek, że pięć krajów członkowskich - w tym Polska - którym groziło, że nie ograniczą na czas swoich deficytów finansów publicznych, podjęło środki zaradcze. KE ma je ocenić na początku stycznia.
 • Ile Polska zapłaci za ratowanie Grecji? Doradcy premiera nie wiedzą
  Jakie są warunki nowego paktu w Brukseli, ile trzeba będzie zapłacić i czy konieczne będą cięcia w budżecie? Główny doradca premiera nie zna liczb. Twierdzi, że musi dopiero usiąść z ministrem finansów i policzyć polską składkę do MFW
 • Czechy niechętne zasileniu MFW
  Czeski premier Petr Neczas nie krył w czwartek, że jest niechętny pomysłowi wzmocnienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gdyby szczyt UE miał zdecydować, że sposobem na walkę z kryzysem są pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW.
 • Unijne banki potrzebują blisko 115 mld euro
  Na chwilę przed szczytem UE, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) ogłosił wyniki nowego badania banków w UE, tzw. stress-testów. Wynika z nich, że banki potrzebują zastrzyku 114,7 mld euro, o ponad 8 mld więcej niż Urząd szacował pod koniec października.
 • Nowe pomysły na ratowanie strefy euro
  Tuż przed szczytem UE szef EBC osłabił nadzieję na kluczową rolę tego banku w ratowaniu krajów strefy euro. Teraz rozważa się pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW, który potem tymi środkami wsparłby pogrążone w kryzysie kolejne kraje euro np. Włochy.
 • "NYT": Plan naprawy eurostrefy może jeszcze pogorszyć sytuację
  Środowy "New York Times" skrytykował forsowany przez Niemcy i Francję plan uzdrowienia strefy euro przez zmuszenie należących do niej państw do zmniejszenia deficytów budżetowych pod groźbą sankcji.
 • Co czeka strefę euro? Eksperci napisali scenariusz upadku
  Czy strefa euro przetrwa? Eksperci amerykańskiej firmy doradczej napisali cztery scenariusze rozwoju sytuacji w Europie. Nie wykluczyli nawet stworzenia nowej waluty. Oto, co prognozują eksperci.