• To nie jest kraj dla małych i średnich przedsiębiorców - mówi Władysław Frasyniuk, działacz "Solidarności" w czasach PRL, potem polityk, a dziś przedsiębiorca. W rozmowie z "Dużym Formatem" utyskuje na rząd Donalda Tuska i polską rzeczywistość, która jego i innych prowadzących własne biznesy zmusza do kombinowania.
 • Praca w biurze - zdjęcie ilustracyjne
  Coraz więcej firm poszukuje zawodowców skłonnych pracować na jednym etacie, ale za to na dwóch bądź trzech stanowiskach. Trend ten dotyczy już nie tylko szczebla menedżerskiego, lecz także szeregowych pracowników
 • Pensje rosną, ale zjada je inflacja
  Drugi miesiąc z rzędu wynagrodzenie rośnie poniżej tempa inflacji. Za to zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zaczęło spadać. Powinniśmy się oswoić z redukcją etatów w najbliższych miesiącach – twierdzą ekonomiści.
 • Gaz łupkowy tańszy niż rosyjski
  Najłatwiej będzie o zajęcie w budownictwie, przemyśle wydobywczym, a także w branży gastronomiczno-turystycznej – wynika z prognozy na trzeci kwartał przygotowanej przez firmę badawczą Manpower. Najmniej skłonne do zwiększania zatrudnienia będą spółki energetyczne i wodociągowe.
 • Optymizm firm budowlanych. Będą zatrudniać
  Polskie przedsiębiorstwa z optymizmem patrzą w przyszłość – sądzą, że w całym drugim kwartale roku zwiększy się popyt na ich towary. Wiążą to ze słabym złotym, co ma przekładać się na wzrost konkurencyjności naszego eksportu. Dlatego deklarują, że w najbliższych miesiącach będą zwiększały zatrudnienie. Ale wzrost płac na razie nie przyspieszy.