• Odra
  W styczniu odnotowano w Polsce 129 przypadków odry – wynika z meldunku opublikowanego na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W całym roku 2018 było 339 przypadków, zaś w 2017 roku – 63. W całej Europie, jak wynika z kolei z danych WHO, stwierdzono trzykrotny wzrost zachorowalności na odrę.
 • Odra. Wysypka po zakażeniu
  Główny Inspektor Sanitarny i krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych przygotowali wytyczne o postępowaniu w sytuacji, gdy w podmiocie leczniczym pojawi się osoba z podejrzeniem zachorowania na odrę.
 • Ból głowy
  Wiele chorób krwi można wykryć dzięki podstawowemu badaniu, jakim jest morfologia krwi obwodowej. To proste badanie każdy powinien wykonać co najmniej raz w roku. Przekonują o tym autorzy kampanii edukacyjnej pod tytułem "Odpowiedź masz we krwi!", zorganizowanej z myślą o wczesnym wykrywaniu chorób krwi i szpiku, w tym nowotworów hematologicznych.
 • Kobieta chora na grypę
  Grypa to najczęściej występująca wirusowa choroba zakaźna na świecie. W ciągu dwóch pierwszych tygodni 2017 roku na grypę zachorowało w Polsce ponad 160 tys. osób. Od 23 do 31 stycznia zarejestrowano ponad 360 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Każdego dnia do lekarzy zgłasza się ponad 30 tys. pacjentów.
 • Deska rozdzielcza samochodu
  Latem występuje więcej zakażeń bakteryjnych, a legionellozą można się zarazić nawet we własnym, klimatyzowanym samochodzie – ostrzega w wypowiedzi dla PAP dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.
 • Wirus Ebola
  Kolejne ofiary wirusa Ebola w Afryce. Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia, od lutego gdy stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań, zachorowało 888 osób, z czego 539 zmarło.
 • Wirus Ebola
  W Sierra Leone zmarły cztery osoby zarażone wirusem Ebola. Poinformowało o tym tamtejsze ministerstwo zdrowia.
 • Papież Franciszek
  Z powodu niewysokiej gorączki papież Franciszek odwołał wieczorną wizytę w rzymskim seminarium duchownym. Wiadomość podała najpierw diecezja Rzymu, a potem potwierdził Watykan.
 • Mężczyzna chory na grypę
  Uczeni biorą w obronę mężczyzn "umierających" na katar i grypę. Panowie mogą mieć poważniejsze objawy grypy niż kobiety - pokazują najnowsze badania. Zdaniem naukowców, tłumaczyłoby to zjawisko tak zwanej "męskiej grypy".
 • Czy rzeczywiście mężczyzna gorzej znosi choroby niż kobieta?
  Wiele kobiet potwierdzi, że chory mężczyzna jest gorszy niż dziecko - marudzi, non stop zwraca na siebie uwagę i domaga się opieki. Naukowcy dowodzą, że takie zachowanie panów nie ma nic wspólnego z ich przewrażliwieniem na punkcie zdrowia. Według nich są mocne medyczne dowody na to, że faceci rzeczywiście podczas choroby cierpią bardziej niż kobiety.