Donald Trump w wywiadzie dla londyńskiego radia LBC skrytykował w piątek uzgodnioną przez rząd Borisa Johnsona umowę z UE, mówiąc, iż ogranicza ona możliwości handlu z USA. Oświadczył też, że objęcie władzy przez Jeremy'ego Corbyna byłoby złe dla W. Brytanii.
Bloomsbury, wydawca książek o przygodach Harry'ego Pottera, stał się ofiarą wojny handlowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi; z dnia na dzień ceny jego książek zdrożały o 15 proc. - podał we wtorek serwis BBC.
Tempo wzrostu gospodarczego w Chinach spadło w trzecim kwartale do 6,0 proc. PKB, co jest najniższą wartością odnotowaną od ponad 27 lat. Komentatorzy wiążą to ze słabnącym popytem w kraju i za granicą oraz przedłużającym się konfliktem handlowym z USA.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas opowiedział się za obraniem twardej linii w sporze handlowym ze Stanami Zjednoczonymi. Waszyngton chce wprowadzić 18 października 25-procentowe cła karne na import setek produktów z UE.
Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na eskalację konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami, a to spycha ceny metali przemysłowych w dół. Miedź zniżkuje wobec notowanego w poniedziałek na zamknięciu sesji poziomu 5.620,00 USD za tonę - podają maklerzy.
W ostatnim kwartale niemieckie PKB spadło, co oznacza, że w przez 12
miesięcy gospodarka naszego kluczowego partnera handlowego się nie
rozwijała. Podnieść się z marazmu nie pomaga jej wojna handlowa z
Chinami prowadzona przez Donalda Trumpa. Można sobie tylko wyobrażać,
jakie skutki dla europejskiej gospodarki miałoby rozpętanie
bezpośredniej wojny gospodarczej na linii USA - Unia Europejska - pisze Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Market na Europę Wschodnią.
Amerykański dziennik "Wall Street Journal" relacjonuje w środę francuski plan opodatkowania globalnych firm technologicznych i ostrzega, że konsekwencją może być wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi.
Rozwój Chin nie może być odcięty od świata, a rozwój świata nie może być odcięty od Chin – ocenił w poniedziałek wiceprezydent ChRL Wang Qishan, przestrzegając przed protekcjonizmem handlowym. Według komentatorów była to aluzja do działań administracji USA.
Prezydent USA Donald Trump dał wyraz przekonaniu, że Meksyk będzie ściśle przestrzegać porozumienia z USA w sprawie imigracji, co pozwoli uniknąć wprowadzenia przez Waszyngton karnych ceł na import z tego kraju. Strona meksykańska wyraziła zadowolenie z porozumienia.