• Barcelona, Hiszpania
  Z ogłoszonego w poniedziałek przez barceloński dziennik "El Periodico" sondażu wynika, że opowiadające się za secesją partie polityczne Katalonii mogą liczyć na większość w regionalnym parlamencie - nawet ponad 70 ze 135 miejsc. Wybory odbędą się 21 grudnia.
 • Urna wyborcza
  Partie opowiadające się za niepodległością Katalonii zdobyły wprawdzie w niedzielnych wyborach większość w tamtejszym parlamencie, ale separatyści są podzieleni, co kwestię uniezależnienia się od Hiszpanii przynajmniej odsuwa w czasie.
 • Separatystyczne partie w Katalonii zdobyły większości w niedzielnych wyborach do regionalnego parlamentu, lecz główna z nich - Konwergencja i Związek (CiU) - mimo zwycięstwa, poniosła duże straty, co osłabia jej pozycję w walce o referendum niepodległościowe.
 • Jose Zapatero na konwencji wyborczej partii socjalistycznej
  Europa zapamięta Jose Luisa Rodrigueza Zapatero z przemian obyczajowych, jakie zaprowadził w katolickiej Hiszpanii. Wprowadził małżeństwa homoseksualne i wyrzucił naukę religii ze szkół. Nie zaszkodziły mu protesty Kościoła, ale z kryzysem przegrał. Wyborcy powiedzieli "nie" socjalistycznej partii PSOE Jose Zapatero.
 • Partia Ludowa wygrywa wybory w Hiszpanii
  Lewicowy premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero stracił władzę. W wyborach do parlamentu wygrała opozycyjna dotąd Partia Ludowa. Według częściowych, oficjalnych wyników, chadecy będą mieli w Kortezach bezwzględną większość.