• blok
  Ostatni kryzys dobitnie pokazał, że inwestorzy giełdowi muszą mieć znacznie mocniejsze nerwy niż osoby lokujące kapitał na rynku nieruchomości. W latach 2007-9 gwałtowne spadki cen akcji oznaczały przeciętnie ponad 5 razy wyższe straty niż te wynikające ze zmian cen domów i mieszkań.
 • osiedle
  Rok akademicki rozpoczął się na dobre. Część studentów znalazła zakwaterowanie w akademikach, ale zdecydowana większość zamieszkała w prywatnych lokalach. To właśnie ci drudzy od dawna stanowią siłę napędową rynku nieruchomości, utwierdzając w przekonaniu, że inwestycja w mieszkanie na wynajem to wciąż opłacalny biznes.
 • Apartament wakacyjny
  Apartamenty wakacyjne to coraz popularniejszy w Polsce sposób inwestowania na rynku nieruchomości. Jest to rodzimy odpowiednik amerykańskiego "second home" czy brytyjskiego "holiday home". W krajowych warunkach służy zarówno zaspokajaniu potrzeb wypoczynkowych właściciela jak i celom inwestycyjnym pod wynajem krótkoterminowy.
 • Wielorodzinny budynek mieszkalny
  Coraz wyższe koszty materiałów budowlanych, trudności w pozyskaniu pracowników i oczywiście zatory płatnicze są przyczyną słabnącej kondycji firm budowlanych. A to przekłada się oczywiście na problemy deweloperów. Ci ostatni mają coraz więcej trudności z dopinaniem projektów rozpoczętych lub zaplanowanych dwa lata, a nawet rok wcześniej – mówią eksperci z firmy doradczej Lege Advisors. Deweloper, z którym mamy zawartą umowę na mieszkanie ogłasza upadłość. I co wtedy?
 • Blok
  Prosta Giełda wprowadza nowy mechanizm inwestycji w nieruchomości, udostępniając inwestorowi możliwość kupienia "kawałka" nieruchomości i pobierania od właściciela wynagrodzenia za jego wynajem.
 • Prawie 4,3 miliardy złotych – aż tyle warte są nowe mieszkania kupione za gotówkę tylko przez trzy miesiące tego roku i tylko w 7 miastach Polski. Najnowsze szacunki Narodowego Banku Polskiego sugerują, że znowu więcej osób postanowiło kupić mieszkanie niż trzymać pieniądze na lokacie. Ta przeważnie nawet nie chroni dziś oszczędności przed inflacją.
 • mieszkanie
  Wynajmowanie mieszkania czy też domu może stanowić stabilne i bezpieczne źródło dochodów. Wiąże się jednak także ze sporym ryzykiem. Wszyscy znamy historie o najemcach dewastujących lokale i przepadających bez śladu czy też mieszkających w lokalu wraz z osobami, o których istnieniu nie mamy pojęcia.
 • osiedle
  Zakup mieszkania na wynajem może być świetnym pomysłem na biznes lub sposobem na zapewnienie sobie finansowego bezpieczeństwa na przyszłość. Nie oznacza to jednak, że wystarczy kupić dowolną nieruchomość, aby zarabiać. Warto wiedzieć, zakup jakich mieszkań opłaca się najbardziej.
 • Budowa
  Chińscy inwestorzy zmienili senne miasteczko Sihanoukville na wybrzeżu Kambodży w wielki plac budowy. Powstaje tu centrum hazardu, określane przez obserwatorów jako "nowe Makau", ale wielu ocenia, że inwestycje w niewielkim stopniu poprawiają życie mieszkańców.
 • Pałac Saski od strony ogrodu / Konrad Brandel/Domena Publiczna
  Nawet pół miliarda złotych może kosztować pełna, zachowująca walory oryginału odbudowa Pałacu Saskiego – nieoficjalnie szacują władze Warszawy. Są one też skłonne dać zielone światło dla odbudowy Pałacu Saskiego. Pod warunkiem że w zamian dostaną więcej przestrzeni w budynku , gdzie dziś rezyduje Rafał Trzaskowski