• Mateusz Szczurek
  Przegrana Ministerstwa Finansów przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie o janosikowe może nie być najgorszą z rzeczy, z jaką przyjdzie się zmierzyć Mateuszowi Szczurkowi. Teraz swoją skargę złożyły mazowieckie powiaty. A tymczasem projekt nowych przepisów o daninie, który ma zostać przyjęty do 15 października, utknął w Sejmie. Jeśli tam zostanie, zachwieje to budżetami samorządów w całej Polsce.
 • Sejm
  Już nie tylko między PO a PSL, ale także w szeregach ludowców nie ma zgody co do dwuletniej protezy, która ma zastąpić uznane za niekonstytucyjne przepisy o janosikowym. Doszło do tego, że Platforma zaczęła szykować polityczny fortel, który ma poskromić PSL-owskiego szefa sejmowej komisji. A wszystko może się skończyć finansową katastrofą samorządów.
 • Adam Struzik
  Niecałe 250 milionów kredytu i prawie 120 milionów odsetek. Samorząd Mazowsza podpisał umowę na kredyt, który zostanie przeznaczony na spłatę tak zwanego janosikowego.
 • złoty banknoty stuzłotówka
  Mazowsze jest na krawędzi bankructwa - komornik wszedł na konta województwa i zajął zaległą kwotę janosikowego. Resortu finansów nie obchodzą jednak problemy Mazowsza - grozi, że w razie braku pieniędzy w banku, komornik zajmie nieruchomości należące do regionu.
 • Pieniądze
  Gminy nie chcą płacić za zadania, na które nie dostały pieniędzy. Po wygranej województwa mazowieckiego przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie janosikowego samorządy zaostrzają walkę z Ministerstwem Finansów (MF) o pieniądze. Resort, widząc rosnący opór, zgadza się na ustępstwa. Na razie drobne.
 • Warszawa
  Adam Struzik może odetchnąć z ulgą. Zgodnie z decyzją posłów Mazowsze w przyszłym roku zapłaci o 246 mln zł mniejsze janosikowe. Sęk w tym, że na ratowaniu tego województwa ucierpi 15 pozostałych. Dolny Śląsk, który straci najwięcej, alarmuje, że może nie dopiąć budżetu.
 • Centrum Warszawy - zdjęcie ilustracyjne
  Mazowsze nie zapłaci janosikowego. Po raz pierwszy nie podzieli się z pieniędzmi z biedniejszymi regionami, bo nie ma czym. Pienidzy nie ma ani na ratę wrześniową, ani na kolejne.