• Rosjanie "przykryją" konferencję polskich śledczych
  Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej organizuje w piątek o godz. 16 czasu moskiewskiego (14 czasu polskiego) konferencję prasową na temat przebiegu dochodzenia w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem.
 • Polacy przesłuchają kontrolerów ze Smoleńska. W poniedziałek
  Od poniedziałku polscy prokuratorzy przebywający w Rosji rozpoczną przesłuchania kontrolerów ze Smoleńska - zapowiedział prokurator generalny Andrzej Seremet.
 • Tak rosyjscy eksperci bronią kontrolerów
  Eksperci lotniczy w Rosji nie zgadzają się z zarzutami, formułowanymi w Polsce pod adresem kontrolerów lotów z lotniska pod Smoleńskiem, gdzie 10 kwietnia 2010 roku rozbił się polski Tu-154M.
 • "Izwiestija": Polska złamała niepisaną zasadę lotniczą
  Dziennik "Izwiestija" wytknął w czwartek Polsce, iż "złamała niepisaną zasadę, która obowiązuje w światowej społeczności lotniczej i która stanowi, że przy badaniu katastrof nie upublicznia się przedwcześnie informacji o kontrolerach lotów".
 • Ekspert podpowiada, jak "dokuczyć" Rosjanom
  Inicjatywa płk. Edmunda Klicha jest przedwczesna - uważa ekspert międzynarodowego prawa lotniczego prof. Marek Żylicz. Klich zapowiedział, że na forum organizacji lotniczych UE przedstawi wyniki badań katastrofy pod Smoleńskiem. Tymczasem, zdaniem eksperta, znacznie lepsze efekty można osiągnąć, działając według innego scenariusza.
 • Media na Ukrainie: błędy polskich pilotów wynikiem rosyjskich poleceń
  "Polacy udowodnili winę rosyjskich kontrolerów lotu", "Polscy piloci popełnili błędy w wyniku poleceń z wieży kontrolnej w Smoleńsku" - donoszą w środę ukraińskie media po polskiej prezentacji rozmów poprzedzających katastrofę Tu-154M w Smoleńsku.
 • Rosyjskie media: Raport MAK darem losu dla szefa PiS
  Informując o czwartkowej konferencji prasowej premiera Donalda Tuska, poświęconej raportowi Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), "Rossijskaja Gazieta" ocenia w piątek, że dokument ten dał początek nieoficjalnej kampanii wyborczej w Polsce.
 • "Raport MAK zaciąży na stosunkach polsko-rosyjskich"
  "New York Timesa" ocenia, że niektóre fragmenty raportu MAK nt. katastrofy smoleńskiej przypominają psychoanalizę. Zdaniem "Wall Street Journal" sporne wnioski raportu, w którym "Rosja całą winą za katastrofę obarcza Polskę" będą obciążeniem dla stosunków Moskwy z Warszawą.
 • Tak rosyjski "Kommiersant" tłumaczy kontrolerów
  Rosyjskie media komentują raport MAK w sprawie katastrofy smoleńskiej, a także polską reakcję na obwinienie o wypadek wyłącznie strony polskiej. Dziennik "Kommiersant" wyjaśnia, dlaczego w raporcie nikt nie obciąża rosyjskich kontrolerów.
 • Żylicz: Rosjanie naruszyli aneks do konwencji chicagowskiej
  Dołączenie naszych uwag (do raportu MAK) w całości nie ma absolutnie sensu, jeżeli oni twierdzą, że częściowo je uwzględnili. W ten sposób naruszyli zasadę konsultacji wymaganą według aneksu 13. do konwencji chicagowskiej - uważa ekspert międzynarodowego prawa lotniczego prof. Marek Żylicz.