• Dziewczynka w stroju komunijnym.
  Formalnie każdy prezent komunijny jest darowizną i może podlegać opodatkowaniu – przypomina Marta Ignasiak, doradca podatkowy w kancelarii prawnej Sdzlegal Schindhelm. Wysokość podatku zależy od rodzaju prezentu i stopnia pokrewieństwa z obdarowującym. Cenniejsze upominki warto zgłosić do fiskusa. Zwłaszcza że obowiązek podatkowy od darowizn nigdy się nie przedawnia, co oznacza, że fiskus może się upomnieć o zaległy podatek w każdym momencie.
 • Dziewczyna w stroju komunijnym
  Limuzyny, dorożki, okazałe suknie, sale bankietowe. Tak coraz częściej wyglądają przyjęcia z okazji Pierwszej Komunii Świętej...
 • Dziewczynka w stroju komunijnym
  Trendy zmieniają się z roku na rok. Co będzie modne w tym sezonie. Zobaczcie.
 • Rodzice 10-letniego Kuby, który miał zostać spoliczkowany przez księdza w Obrzycku
  Prokuratura zajmie się doniesieniami o spoliczkowaniu 10-latka przez proboszcza parafii w Obrzycku w Wielkopolsce. Ksiądz zaprzecza, jakoby doszło do takiego zdarzenia. Tymczasem zgłaszają się kolejni świadkowie, którzy twierdzą, że duchowny uderzył dziecko.
 • Prezenty na pierwszą komunię: Tablet, smartfon, używany medalik
  Zegarek? Komórka? To już przeżytek. Nawet laptopy i quady idą w odstawkę. Teraz w prezencie na Pierwszą Komunię Świętą kupuje się tablety i smartfony. Średnio na podarek komunijny wydamy aż półtora tysiąca złotych.
 • Pierwsza komunia Święta - jeszcze taka święta?
  Komunia bez prezentów. Czy w ogóle jeszcze potrafimy to sobie wyobrazić? To święto staje się festiwalem, a nawet  - konkursem podarków. Obawiamy się, że tworzymy z dzieci małych konsumentów. Czy jeszcze możemy tego uniknąć? Co - i jak - ofiarować dziecku na tę szczególną okazję? W rozmowie z „Dziennikiem” odpowiada psycholog i coach Artur Król.
 • Dzieciaki mają swoje zdanie na temat I komunii...
  W kościołach trwają próby przed I komunią świętą i co najmniej kilka razy w tygodniu przykościelne place są pełne dzieciaków. Wykorzystując tę okazję, zapytaliśmy kilkoro dziewięciolatków o ich przeżycia związane z tym ważnym dniem. Dziewczynki i chłopcy opowiadali o tym, czego się boją, na co czekają i co ich cieszy w związku z komunią. Oto ich wypowiedzi. Zapraszamy do lektury - niektóre przemyślenia są naprawdę godne uwagi!
 • Podczas uroczystości komunijnych również obowiązują zasady savoir vivre'u
  Komunia to ważne wydarzenie dla całej rodziny. Warto zadbać, aby uroczystość i następujące po nim przyjęcie przebiegały w ciepłej atmosferze. Aby tak się stało, trzeba wiedzieć, jak rozwiązać najczęstsze problemy pojawiające się przy tej okazji. Oto skrócony przewodnik komunijnego savoir vivre’u.
 • Aby I komunia była dla dziecka ważnym wydarzeniem, należy je do tego przygotować
  Maj to w Polsce już tradycyjnie miesiąc, w którym 9-latki przystępują do I komunii świętej. O tym, jak przygotować dziecko do tego niezwykłego wydarzenia i pomóc mu zrozumieć jego wagę oraz o roli rodziny i duchownych w tym procesie, rozmawiamy z księdzem doktorem Zenonem Hanasem, który w swojej pracy duszpasterskiej przygotowywał do przyjęcia Sakramentu m.in. dzieci w Niemczech.