"Środowiska sędziowskie i adwokackie współdziałają w celu obrony konstytucji i praworządności" - powiedziała w piątek sędzia Małgorzata Gersdorf. Jej zdaniem te działania wymagają od sędziów bardzo dużej odwagi.
Pierwszy z nominowanych przez prezydenta dziesięciu nowych sędziów Sądu Najwyższego - Paweł Zubert - pojawił się w piątek rano w siedzibie tego sądu. W hallu sądu grupa działaczy opozycji pozaparlamentarnej rozwinęła transparent z hasłem "Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawa".
Kandydatury KRS na sędziów Sądu Najwyższego po części dotarły do prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. To jest proces, który jest w toku - dodał.
Uważam, że I prezes Sądu Najwyższego jest Małgorzata Gersdorf; tak wynika z konstytucji - podkreślił w piątek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Według niego, prezydent Andrzej Duda "naruszył" konstytucję w związku z decyzjami dotyczącymi sędziów SN.
Sędziowie Sądu Najwyższego uparli się, że utrzymają swoje przywileje; ich protesty, to próba demonstracyjnego łamania prawa, która jest bardzo poważnym naruszeniem etyki sędziowskiej - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
Opozycja żyje wydumanymi problemami, a Rafał Trzaskowski nie ma warszawiakom nic do zaoferowania. Być może jedynym wyjściem z klinczu będzie nowa Konstytucja i ignorowanie orzeczeń unijnego Trybunału Sprawiedliwości. - Mówię to z bólem, jako zwolennik integracji - przekonuje wicepremier Jarosław Gowin.
Decyzja SN ws. zawieszenia
stosowania trzech artykułów ustawy o SN jest dobrze uzasadniona i ma
głębokie podstawy prawne. Prezes TK Julia Przyłębska bardzo
powierzchownie ocenia postanowienie SN - oceniła sędzia Małgorzata
Gersdorf, odnosząc się do słów prezes TK.
Mamy do czynienia z pogłębiającym się chaosem konstytucyjno-prawnym, PiS ponosi za to winę przez swoje rewolucyjne, bezsensowne zacietrzewienie - tak wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) skomentował czwartkową decyzję Sądu Najwyższego.
Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami - powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.
T ego religia, czyja władza – to
zasada pokoju augsburskiego z 1555 r., dająca książętom niemieckim
wolność wyboru religii, niezależnie od woli cesarza. Wolność władców
oznaczała jednak jednocześnie niewolę poddanych. Od nich bowiem panujący
książę mógł wymagać wyznawania jego religii. W XVI w. wolność myślenia
nie była oczywistością.