• Krzesło elektryczne w Muzeum Więzięnnictwa w Teksasie
  Jedną z najdziwniejszych rzeczy, jakie widziałam, są „chain gangs”, korowody więźniów skutych razem łańcuchami u nóg. Większość z tych więźniów jest czarna, strażnicy są zwykle biali. Tak jakby się człowiek cofnął o dwa wieki – mówi w rozmowie z "DGP" Linda Polman, autorka reportażu „Laleczki skazańców”.
 • Drut kolczasty
  Ta książka nie powinna się ukazać – takie zdanie widnieje na okładce „Małej zbrodni” Marka Łuszczyny. Nietrudno jednak odnieść wrażenie, że ukazuje się za późno.
 • W piekle eboli
  Podróżnik Tadeusz Biedzki namówił swoją żonę Wandę, na bardzo ryzykowną podróż. Z początkiem 2015 roku, małżonkowie postanowili odwiedzić tę część Afryki, w której śmiertelne żniwo zbierał w tym czasie wirus ebola. Obserwacje i wrażenia z tej szaleńczej wyprawy opisali w książce "W piekle eboli".
 • okładka książki Pawła Smoleńskiego "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie"
  "Kurdowie są jedynym narodem, który skutecznie walczy z Państwem Islamskim. I to ze świadomością, której w Europie brakuje - że robi to również w naszym imieniu. Kurdowie w tej wojnie bronią nie tylko swego kraju, ale i wartości, na których opiera się świat zachodni" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Paweł Smoleński, autor książki "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".
 • Peter Hessler, amerykański pisarz i dziennikarz, przez osiem lat mieszkał w Chinach, zbierając materiały do swojej książki. Efektem jego podróży i wnikliwych obserwacji jest książka "Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach", która pozwala czytelnikowi przybliżyć i zrozumieć zmiany zachodzące w Chinach oraz mentalności ich mieszkańców.
 • "Bolało jeszcze bardziej", to zbiór 12 reportaży autorstwa znakomitej dziennikarki, Lidii Ostałowskiej, powstałych w ciągu ostatnich 20 lat jej pracy. Elementem łączącym każdy z tekstów zawartych w książce, jest Polska i jej najbardziej bolesne oblicze .
 • Książka będąca reportażem z Tajlandii powinna zawierać opisy tajskiej codzienności, charakterystykę mentalności jej mieszkańców oraz zaskakujące różnice kulturowe, z jakimi styka się Europejczyk żyjący w Krainie Uśmiechu. "Tajski epizod z dreszczykiem" te elementy ma, ale oprócz tego aż kipi od relacji z łóżkowych ekscesów autora, które stają się nużące i zakłócają pozytywny odbiór całości.
 • Rosjanie mają psychikę wypraną przez Putina i nie chcą demokracji, krajobraz jest zbyt monotonny, miasta przygnębiające, mentalność mieszkańców bliższa krajom trzeciego świata niż Europie – taki obraz Rosji maluje w swoim reportażu brytyjski dziennikarz Jonathan Dimbleby.
 • "Oczy Wuja Sama" to wciągająca relacja z podróży po Stanach Zjednoczonych, w której autor, Bartosz Gardocki serwuje czytelnikowi prawdziwy koktajl wrażeń sporządzony zarówno z zachwytów nad amerykańską przyrodą, refleksji nad historią tego kraju, jak i szyderstw z wszechobecnego kiczowatego blichtru oraz lukrowanego american dream .
 • Dla obcokrajowców Stany Zjednoczone to przede wszystkim Nowy Jork i Los Angeles, jednak prawdziwe serce Ameryki kryje się w środku kontynentu. Dziennikarka Dorota Warakomska przejechała legendarną drogą 66, prowadzącą z północnego wschodu na południowy zachód USA, a owocem jej podróży jest książka traktująca nie tylko o najsłynniejszej drodze świata, ale także o prawdziwych obliczach amerykańskiego społeczeństwa.