• Gdyby bezgranicznie uwierzyć w dane statystyczne o uczestnictwie w kulturze, to jak nic powinien człowiek udać się na wewnętrzną emigrację. Bo jak wytrzymać wśród ludzi, spośród których w ostatnim roku dwie trzecie nie przeczytało żadnej książki?
 • Pałac w Wilanowie
  Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie udostępniły swoje zbiory na internetowej platformie Art Project. W ramach tej globalnej inicjatywy marka Google prezentuje w wysokiej rozdzielczości zbiory 151 muzeów z 40 krajów świata.
 • Grę "Wiedźmin 2" w ciągu siedmiu dni kupiło 400 tysięcy osób
  Grę "Wiedźmin 2" w pierwszym tygodniu sprzedaży kupiło 400 tys. klientów - informuje "Parkiet". To duża szansa na światowy sukces. Gra w wersji na komputery PC trafiła do sklepów 17 maja.
 • Jezuici proponują rekolekcje na... Facebooku
  "Prawdopodobnie Pierwsze Rekolekcje dla Niewierzących" - taką nazwę nosi strona na Facebooku, na której od 20 marca jezuici będą zachęcać do wirtualnego spotkania wierzących i niewierzących.
 • Czesław Miłosz
  Internet i portale społecznościowe bardzo chętnie wykorzystywane są do promocji postaci i wydarzeń kulturalnych. Twórcą wyjątkowo aktywnie promowanym w sieci w minionym roku był Fryderyk Chopin. W tym roku będzie to prawdopodobnie Czesław Miłosz.
 • Włośnica na Dolnym Śląsku. Kilka osób w ciężkim stanie
  Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych i YouTube ogłosiły w czwartek podpisanie umowy licencyjnej, która pozwala autorom reprezentowanym przez ZAiKS otrzymywać wynagrodzenie. "To korzystne i ważne wydarzenie dla artystów" - komentują muzycy Zbigniew Hołdys i Stanisław Soyka.
 • Jest chętny, który wyda książkę szefa Wikileaks
  Szkockie wydawnictwo Canongate Books z siedzibą w Edynburgu nabyło prawa do wydania książki założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange'a - podał niezależny kanał telewizji ITV.
 • 500 miliardów słów w wyszukiwarce Google
  500 miliardów słów znalazło się w swoistym "cyfrowym magazynie", który udostępniła właśnie wyszukiwarka Google. Chodzi o gigantyczną bazę danych, zawierającą 5,2 miliona elektronicznych książek w sześciu językach.
 • Minister Bogdan Zdrojewski patronuje przedsięwzięciu
  Portal społecznościowy Mapa Kultury, na którym informacje o wydarzeniach kulturalnych zamieszczać będą jego użytkownicy, uruchomiono w środę w Warszawie. Hasło portalu to "Kultura cię zaskoczy - zaskocz innych, opowiedz o swoim miejscu".
 • Hakawati, tradycyjny arabski bajarz występujący w Damaszku.
  Niemiecka rozgłośnia Deutsche Welle (DW) oferuje na swym portalu internetowym bajki z całego świata. Swe ulubione bajki opowiadają współpracownicy DW w różnych krajach, takich jak Australia, Chiny, Indie czy Tanzania.