• Obecnie wielu z nas z pobłażliwością patrzy na pomysł oszczędzania środków w banku. Lokaty i konta oszczędnościowe kojarzą nam się z pewnym, ale małym zyskiem. Często, w myśl zasady „za granicą trwa jest zieleńsza”, narzekamy przez to przede wszystkim na rodzime banki. Jednak wystarczy spojrzeć choćby odrobinę na południe od naszych granic, by przekonać się, że zarobić możemy zdecydowanie więcej niż nasi sąsiedzi.
 • Złotówka
  Nasz cykl „Jak inwestować?” rozpoczęliśmy analizą podstawowych aspektów działalności nowych inwestorów – technikach i horyzoncie inwestowania. Gdy jednak już zdecydujemy się na inwestycję nieuchronne jest spotkanie z jej naturalną cechą – ryzykiem. Jak je oswoić i wykorzystać w realizacji zyskownej inwestycji? Tym zajmiemy się w tej części cyklu.
 • Pieniądze
  W poprzednim artykule z cyklu „Jak inwestować?” przybliżyliśmy temat inwestowania osobom, które w większości przypadków dopiero zamierzają rozpocząć przygodę z rynkiem kapitałowym. Szczególną uwagę zwróciliśmy na analizę indywidualnej sytuacji finansowej, która pomaga określić podstawowe elementy przyszłych inwestycji. Jednym z czynników, jaki omówiliśmy był cel inwestycyjny. Bezpośrednio z nim związany jest kolejny bardzo ważny element, czyli horyzont inwestycyjny, na którym skupimy się w tym artykule.
 • Pieniądze
  Hasło „inwestowanie” coraz częściej pojawia się w prasie, radio czy telewizji. W wyniku niedawno zażegnanego kryzysu finansowego, dla części osób ma niestety ono negatywny wydźwięk. Obawa przed kolejnym spadkiem wartości własnych oszczędności jest większa, niż chęć ich powiększenia. Tymczasem ten strach, jest często także wynikiem braku wiedzy i doświadczenia w świecie finansów. Wobec tego, postanowiliśmy przybliżyć podstawowe aspekty inwestowania w cyklu artykułów „Jak inwestować?”.
 • Polacy najchętniej lokują oszczędności w bankach na krótsze okresy. Preferują rachunki oszczędnościowe z natychmiastowym dostępem do pieniędzy oraz lokaty kwartalne. Problem polega na tym, że w tej chwili banki płacą najmniej za tego typu depozyty. Rozwiązaniem mogą być lokaty długoterminowe. Co warto o nich wiedzieć?
 • Pieniądze
  Oszczędzać można na nowe auto, emeryturę czy nieprzewidziane wydatki związane z wydarzeniami losowymi. Czy Polacy w ogóle oszczędzają? Jeśli tak, to z jakim zamysłem odkładają swoje pieniądze, jakimi kwotami dysponują i jak lokują zgromadzone dotychczas środki?