Fotoradary, odcinkowy pomiar prędkości i rejestratory przejazdu na
czerwonym świetle – takimi urządzeniami są dyscyplinowani kierowcy w
Polsce. A jak na nie reagują?
Odcinkowy pomiar prędkości trafił pod lupę Najwyższej Izby Kontroli. Efekty? Kontrolerzy NIK twierdzą, że brak rąk do pracy w GITD przyczynił się do przedawnienia niemal 60 proc. ujawnionych i zweryfikowanych wykroczeń. Raport po kontroli piętnuje również niegospodarność a nawet kreowanie ograniczeń bez podstawy prawnej.
Właścicielka Fiata kryła kierowcę, który przekroczył jej autem dozwoloną prędkość. Uparcie odmawiała wskazania komu powierzyła samochód. Była przekonana, że przyjmując mandat zakończy temat. Jednak Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który nadzoruje sieć fotoradarów Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, nie odpuścił kary sprawcy…
Właściciel nissana nie chciał powiedzieć, kto prowadził jego samochód z prędkością 171 km/h. Nie rozpoznał również kierowcy na zdjęciu, choć była to osoba z jego najbliższej rodziny. Jednak Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który nadzoruje sieć fotoradarów Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, nie odpuścił kary…
Najwyższą z możliwych grzywnę zastosował sąd z Warszawy wobec kierowcy Porsche, który nie przyznał się komu je powierzył. Wcześniej tym autem przekroczono prędkość o ponad 140 km/h w terenie zabudowanym.
209 km/h na liczniku przy ograniczeniu do 60 km/h - to niechlubny rekord tegorocznej majówki. System fotoradarowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w trakcie
długiego majowego weekendu zarejestrował aż 35 tys. naruszeń.
Fotoradar ustawiony w lipcu 2018 roku na węźle drogowym Gliwice "Sośnica" był niezwykle skuteczny. Zrobił już ponad 26,5 tys. zdjęć i…
na tym na razie koniec. Urządzenie zostało zniszczone.
"Nowe fotoradary powinny pojawić się w III kw. 2020 r. Przy drogach będzie ponad 600 urządzeń. Zwiększy się też efektywność kar" - mówi w rozmowie z DGP Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego.
"Fotoradar to za mało?" – pisze w mailu do redakcji
czytelnik z podwarszawskich Marek i pyta o tajemniczą kamerę, którą
wypatrzył wysoko na słupie stojącym na pasie zieleni dzielącym wylotową z
Warszawy ulicę Radzymińską. Dziennik.pl sprawdził, do czego służy to
urządzenie.
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ponownie ruszył z batalią o los kierowców. A chodzi o mandaty za przejazd na czerwonym świetle na podstawie wskazania fotoradaru, mimo że od trzech lat nie ma do tego podstawy prawnej.