• Pieniądze - zdjęcie ilustracyjne
  Resort pracy chce uszczelnić lukę w prawie, która pozwala przyszłym matkom dostawać ponad 7,5 tys. zł brutto miesięcznie zasiłku macierzyńskiego - donosi "Gazeta Wyborcza".
 • Szybko przybywa kobiet, dla których po porodzie nie ma zajęcia. Powrót na rynek pracy utrudnia najczęściej forma zatrudnienia - w Polsce dominują bowiem umowy czas określony. A tych z młodymi matkami często się już nie odnawia.
 • Kobieta raca w domu
  Polskie mamy chcą pracować! 70 procent z nich jest – lub chce być – aktywna zawodowo – wynika z badań. Niestety, łatwo nie jest… Pracodawcy nie wspierają matek w miejscu pracy a w opiece nad dzieckiem wsparcie dają, miast instytucji, członkowie rodziny.
 • Rodzina i rachunki
  Ustawa żłobkowa, ustawa o wpieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Urlopy macierzyńskie i ojcowskie, pomoc dla ośrodków adopcyjnych, wspieranie rodzin oraz kobiet na rynku pracy… O kontrowersjach wobec ustawowych rozwiązań w tym zakresie oraz planach na przyszłość opowiada w wywiadzie minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
 • Rodzice, którym urodziło się dziecko, mogą liczyć na specjalne świadczenia wypłacane przez gminę
  Osoba, która ubiega się o becikowe, musi mieć zaświadczenie potwierdzające objęcie opieką lekarza lub położnej. Od 2012 r. dodatkowo będzie udowadniać, że była ona sprawowana od 10. tygodnia ciąży.
 • Jednym z przywilejów pracownika jest możliwość ubiegania się o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy
  Niecałe cztery miesiące pozostały pracownikom na złożenie wniosków o objęcie ich ruchomym czasem pracy na podstawie ustawy antykryzysowej. Muszą się z nimi śpieszyć, bo ta przestanie obowiązywać od nowego roku.
 • Depresja u supermamy: pracujące matki bardziej narażone na depresję
  Pracujące mamy, które same próbują pogodzić wszystkie obowiązki są o wiele bardziej narażone na depresje niż kobiety, które nie mają ambicji być superbohaterkami dnia codziennego. Jednak zdaniem naukowców to nie zupełna rezygnacja z pracy jest remedium.
 • Aktywność zawodowa kobiety nie musi być przeszkodą w prawidłowym wychowaniu dziecka
  Osoby z tradycyjnym wzorcem modelu rodzinnego często uważają, że najlepszą sytuacją dla dziecka jest, gdy matka pozostaje z nim w domu aż do okresu przedszkolnego. Tymczasem, zdaniem naukowców, kobiety, które po urodzeniu dziecka wracają do pracy są równie dobrymi matkami, a ich aktywność zawodowa nie naraża ich pociech na zaburzenia emocjonalne czy społeczne.