• Matura 2012 z fizyki
  Para zakochanych o masach 50 kg i 60 kg siedzi na ławce w parku. Odległość między środkami  ich mas wynosi 0,6 metra. Oblicz przybliżoną wartość siły ich wzajemnego oddziaływania grawitacyjnego - to jedno z zadań na tegorocznej maturze z fizyki na poziomie podstawowym. Zobacz arkusze!
 • Matury 2012 w toku
  Dwadzieścia minut po rozpoczęciu obowiązkowej matury z matematyki. Na jednym z forów internetowych pojawia się dramatyczna prośba o pilne rozwiązanie równania.
 • Matura z matematyki - poziom rozszerzony. Odpowiedzi
  11 zadań, wszystkie otwarte - tu nie ma szans na strzelanie, a rozwiązanie nigdy nie mieści się w jednej linijce. Oto odpowiedzi do zadań z matematyki na poziomie rozszerzonym. Zadania rozwiązał mgr Grzegorz Bartosz, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego.
 • Zadanie 16. na maturze z matematyki z 2011 roku
  Postrach maturzystów, senny koszmar i wciąż powracająca myśl: "po co mi to?!" - czy to ty i twoja matematyka? Królowa nauk, choć obowiązkowa na maturze jest tylko na poziomie podstawowym, wypada zdecydowanie najsłabiej. Zobacz, na czym zdający najczęściej tracili punkty w ubiegłym roku.
 • Matura tuż tuż...
  W ciągu siedmiu ostatnich sesji maturalnych aż cztery razy w tematach wypracowań pojawiły się dzieła Adama Mickiewicza. Innym ulubieńcem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jest Władysław Reymont. Oto przegląd tematów maturalnych na egzaminie z polskiego w ostatnich latach.
 • Zamiast powtórki, zobacz, jakie błędy powtarzają się na maturze z polskiego
  Już w piątek, 4 maja, rozpocznie się tegoroczny maturalny maraton. Na pierwszy ogień, tradycyjnie, język polski. Teraz, gdy na powtórki już chyba trochę za późno, warto zdać sobie sprawę z błędów, które co roku powtarzają się na egzaminie. Oto, gdzie najczęściej maturzyści tracą punkty.
 • Matura z matematyki już 8 maja
  32 zadania, w tym 21 pytań zamkniętych. Do tego klucz do oceniania zadań. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała specjalny powtórkowy arkusz z zadaniami maturalnymi z matematyki. W wielu szkołach był on omawiany. My przypominamy wszystkie zadania i ich rozwiązania.