• Iker Casillas
  Holender Edwin van der Sar i Francuz Lilian Thuram prowadzą w klasyfikacji piłkarzy z największą liczbą meczów w mistrzostwach Europy. Obaj mają w dorobku po 16 spotkań.
 • Walia
  Piłkarze Walii jeszcze nigdy nie grali w turnieju finałowym piłkarskich mistrzostw Europy, ale z pomocą gwiazd takich, jak Gareth Bale czy Aaron Ramsey zakwalifikowali się do imprezy we Francji. 58 lat temu dotarli za to do ćwierćfinału mundialu.
 • Piłka nożna
  Siedmiu piłkarzy może pochwalić się hat-trickiem w turniejach finałowych mistrzostw Europy. Dwukrotnie ta sztuka udała się obecnie zawieszonemu prezydentowi UEFA Francuzowi Michelowi Platiniemu. W imprezie w ojczyźnie w 1984 roku trzykrotnie pokonał bramkarzy reprezentacji Belgii (5:0) i Jugosławii (3:2).
 • Marsylia
  Mająca dwa i pół tysiąca lat Marsylia jest najstarszym miastem Francji. Przez stulecia do tamtejszego portu zawijały statki z różnych stron świata, tworząc mieszankę kulturową. Odbędzie się tam sześć meczów piłkarskich mistrzostw Europy, w tym Ukraina - Polska.
 • Słowacja
  Słowacy wystąpią w turnieju finałowym piłkarskich mistrzostw Europy po raz pierwszy w swojej krótkiej historii, liczonej od rozpadu Czechosłowacji w 1993 roku. Mają jednak na koncie inny spory sukces - awans do 1/8 finału mundialu w 2010 roku.
 • Nicea
  We Francji Nicea ustępuje tylko Paryżowi, jeśli chodzi o popularność wśród turystów. Położona 30 km od granicy z Włochami jest mieszaniną stylów obu krajów. 12 czerwca Polska zagra tam z Irlandią Północną w swoim pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw Europy.
 • Euro 2016
  Rozrysowanie taktyki na piasku czy 130-tysięczny tłum oglądający mecz na stadionie - to niektóre ciekawostki z blisko 60-letniej historii piłkarskich mistrzostw Europy, przypomniane przez UEFA. Kolejna edycja rozpocznie się 10 czerwca we Francji.
 • Rosja
  Piłkarska reprezentacja Rosji nie może pochwalić się większymi sukcesami po rozpadzie ZSRR. Zrobiła jednak dobre wrażenie na mistrzostwach Europy w 2008 roku, gdy dotarła do półfinału. Na Euro 2016 we Francji zmierzy się w grupie B z Anglią, Słowacją i Walią.
 • Fernando Torres
  Francuz Michel Platini był królem strzelców piłkarskich mistrzostw Europy w 1984 roku. Wówczas zdobył dziewięć bramek, co jest rekordem w historii rozgrywek.
 • Anglia
  Kibice piłkarskiej reprezentacji Anglii czekają na istotny sukces od 1966 roku, kiedy drużyna "Trzech Lwów" wywalczyła tytuł mistrza świata. Na Euro 2016 we Francji zagra w grupie B z Rosją, Słowacją i Walią.