• Zestresowany mężczyzna
  Czujesz kołatanie serca, nogi się pod tobą uginają. Twarz płonie, ręce drżą, zaczynasz się pocić. Do tego mówisz nieskładnie i masz problemy z koncentracją. Co się dzieje? Tak działa stres.
 • Mózg
  Chcesz poprawić kondycję mózgu i usprawnić zdolność myślenia? Rusz się, choćby na spacer. Nawet niewielki wysiłek poprawia zdolności mentalne – wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu naukowego „Neuropsychologia”.
 • Tabletki w kształcie mózgu
  Przed egzaminami młodzi ludzie wspomagają się często preparatami farmaceutycznymi, które rzekomo poprawiają koncentrację i pamięć. O konsekwencjach zdrowotnych takiego postępowania opowiedział pedagog społeczny i socjolog prof. Mariusz Jędrzejko. Jak zachowuje się osoba, która jest pod wpływem dopalaczy?
 • Mózg
  Niezliczona ilość możliwości, pomoc w pracy, nauce, sposób na nudę i atrakcyjna, nowoczesna forma – oto co oferują nowe technologie. Niestety, wyręczają nas również w myśleniu i rozleniwiają mózg, zjawisko to ma już nawet swoją nazwę - demencja cyfrowa. Ogranicz nowe technologie, jeśli nie chcesz, aby Twój mózg przedwcześnie przeszedł na emeryturę - ostrzegają naukowcy.
 • Dieta, która poprawia pracę mózgu
  Kiedy mamy spadek formy, chętnie sięgamy po przekąski – czekoladę, herbatniki lub napój energetyczny. A to kiepski pomysł, bo po szybkim zastrzyku energii, równie szybko stajemy się jeszcze bardziej zmęczeni. Warto wiedzieć, które produkty rzeczywiście poprawiają motywację i wyniki w pracy.
 • Jagody
  Są idealne dla dzieci, które mają problemy ze skupieniem się na rozwiązywaniu zadań domowych. Ale nie tylko. Naukowcy dowiedli, że usprawniają przepływ krwi do mózgu.
 • Sok pomarańczowy
  Zamiast narzekać na słabą pamięć i koncentrację, podkręć działanie mózgu. Pomoże ci w tym codzienne spożywanie soku pomarańczowego.
 • Drzemka
  Przysypiasz przy biurku w pracy? Zamiast robić sobie kolejną kawę, może lepiej po prostu uczciwie uciąć sobie drzemkę? Tym bardziej, że jak pokazały ostatnie badania, nawet krótki sen znakomicie wpływa na pamięć. Naukowcom udało się zmierzyć ten efekt.
 • Żeń-szeń
  Chciałbyś mieć lepszą pamięć i koncentrację? Nie jesteś wyjątkiem. Wiele osób pragnie zwiększyć wydajność swojego umysłu. Nie warto jednak faszerować się chemią. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie środków naturalnych.
 • Praca nocą
  Otępia umysł, przyspiesza procesy starzenia się mózgu i zmniejsza zdolności intelektualne – tak francuscy naukowcy przestrzegają przez pracą w systemie zmianowym.