• Grupa seniorów spaceruje
  Leki stosowane do opóźnienia postępu choroby Alzheimera wciąż nie spełniają oczekiwań pacjentów i lekarzy, badania potwierdzają natomiast zasadność treningu umysłowego oraz aktywności społecznej – przypomina w Światowym Dniu Choroby Alzheimera doc. Monika Rudzińska.
 • Starszy mężczyzna
  W Polsce nadal brakuje systemu opieki nad osobami żyjącymi z chorobą Alzheimera lub innym rodzajem otępienia – alarmuje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w związku z przypadającym 21 września światowym dniem tego schorzenia.
 • Zadowoleni seniorzy na plaży
  Dobra starość to aktywne życie - mówi profesor Jerzy Vetulani, neurobiolog i psychofarmakolog. Gość odbywającej się dzisiaj w Szczecinie konferencji "Dzień Mózgu" podkreślał, że brak wysiłku fizycznego i intelektualnego wpływa negatywnie na organizm człowieka i sprzyja częstszemu występowaniu chorób.
 • Spowolnienie ruchów - charakterystyczny objaw parkinsona
  Jego symbolem jest czerwony tulipan. To Światowy Dzień Choroby Parkinsona, obchodzony 11 kwietnia. Zwraca uwagę na jedno z najczęstszych schorzeń centralnego układu nerwowego. Na tę chorobę cierpi od 80 do 140 tysięcy Polaków. Nadal jest nieuleczalna, choć można spowolnić jej przebieg.
 • Problemy z pamięcią jako objaw demencji
  Badanie setek tysięcy ludzi ma pomóc we wczesnym rozpoznaniu demencji, w tym choroby Alzheimera. Eksperyment będzie przeprowadzony w Wielkiej Brytanii, sponsorem jest rząd w Londynie.
 • Na chorobę Alzheimera zapadają osoby po 65. roku życia
  Zaburzenia orientacji, utrata pamięci i zmiany osobowości. To choroba Alzheimera. Cierpi na nią ponad 35 milionów ludzi.
 • Co robić, by mieć świetną pamięć?
  Chcesz, by twój mózg starzał się wolniej? Naukowcy mają gotowy plan działania. Sprawdzili go podczas eksperymentu z prawie 300 osobami. Poznaj go.
 • Kawa dobrze działa na mózg
  Dobra wiadomość dla smakoszy kawy. Ich ulubiony napój chroni mózg przed chorobą Alzheimera. Działa na tyle skutecznie, że pomaga nawet tym pacjentom, u których zdiagnozowano łagodne zaburzenia poznawcze oraz problemy z pamięcią - zapobiega u nich rozwojowi demencji.
 • Odkurzanie zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera
  Nie lubisz odkurzać? To bierz się za zmywanie, sprzątanie lub gotowanie. Te proste domowe czynności mają zbawienny wpływ na zdrowie mózgu i chronią go przed ciężkim schorzeniem – dowodzą uczeni.
 • Wykonywanie trudnych zadań pomoże ci zachować świeży umysł przez lata
  Kondycja twojego mózgu w wielkim stopniu zależy od ciebie. Możesz jako osiemdziesięciolatek cieszyć się sprawnością umysłową dwudziestolatka. Wystarczy, że zadbasz o codzienną aktywność oraz dietę. Oto szczegółowy plan działania.